*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


اخلاق در حوزه, اخلاق در حوزه شماره خبر: ٤٠٣٠١٤ ١٢:٢١ - 1397/07/05   نماز در منظر رسول الله صلی اله علیه و آله و سلم /// آیت‌الله فاضل بابلیدرس اخلاق شماره 568 ارسال به دوست نسخه چاپي


نماز در منظر رسول الله صلی اله علیه و آله و سلم /// آیت‌الله فاضل بابلیدرس اخلاق شماره 568

نماز در منظر رسول الله صلی اله علیه و آله و سلم /// آیت‌الله فاضل بابلی


حضرت خاتم الانبیا صلی اله علیه و آله و سلم می‌فرماید: «یا اباذر جعل‌الله جلّ ثنائه قرّة عینی فی الصلاة»؛ قره، به معنای خوشی و آرامش است و حضرت رسول‌الله صلی اله علیه و آله و سلم می‌فرمایند: خوشی و آرامش من در نماز است. ملاحظه کنید که یک فرد گرسنه روزه‌دار در یک روز طولانی که سحری هم نخورده، چقدر حواسش به غذا است و چقدر از غذا خوشش می‌آید؟ ولی به هر حال موقع افطار از غذا سیر می‌شود...


 

حضرت خاتم الانبیا صلی اله علیه و آله و سلم میفرماید: «یا اباذر جعلالله جلّ ثنائه قرّة عینی فی الصلاة»؛ قره، به معنای خوشی و آرامش است و حضرت رسولالله صلی اله علیه و آله و سلم میفرمایند: خوشی و آرامش من در نماز است. ملاحظه کنید که یک فرد گرسنه روزهدار در یک روز طولانی که سحری هم نخورده، چقدر حواسش به غذا است و چقدر از غذا خوشش میآید؟ ولی به هر حال موقع افطار از غذا سیر میشود و پس از سیر شدن هم هر چند غذای بهتری بیاورند، میگوید: نمیتوانم بخورم، دیگر رغبتی ندارم. رسول اکرم صلی اله علیه و آله و سلم، رابطه و علاقهاش به نماز را به چنین فردی تشبیه نموده و در ادامه میفرماید: «إنّ الجائع اذا أکل شبع و انا لا اشبع من الصلاة»؛ (مکارمالاخلاق/461) یعنی من از نماز خواندن سیر نمیشوم!! این مطلب البته تصورش مشکل است، چه رسد به تصدیق آن.

سفارشات به نماز

از این روایت، جایگاه و تأثیر نماز برای ساختن روح انسان معلوم میشود و لذا در اسلام هیچ چیز به اندازه نماز به آن سفارش نشده و قبولی همه اعمال هم وابسته به آن است. این سفارشات به نماز، هم صرف خواندن نمازهای یومیه محقق نمیشود، بلکه باید به جماعت باشد، همراه با نافله باشد، اول وقت باشد، در مسجد باشد، اگر نمیتوانی به مسجد بروی، در مغازهات بخوان، در محل کارت بخوان. مگر یک نماز چقدر طول میکشد؟ اشکالی ندارد.

نماز وسیله نزول فیض الهی

تا وقتی که مشغول نماز هستی، پشت درب بسته خانه خدا هستی. سعی کن با حضور و مراقبت، درب را به روی تو باز کند، سعی کن وارد خانه شوی. در روایت آمده: «من لج ولج»؛ یعنی کسی که فراوان درب بزند و اصرار کند، خواه ناخواه درب را برایش باز میکنند؛ درب علم، درب فیض، درب رشد و کمال روحی. اصرار پیش غیر خدا خوب نیست، اما نزد خدا خوب و سفارش شده است.

در ادامه حدیث از پیامبر اکرم صلی اله علیه و آله و سلم آمده که اگر کسی به نماز بایستد، خیر و برکت از زمین و آسمان بر او میبارد و خدا فرشتهای را بر او میگمارد و به نمازگزار میگوید: تو نمیدانی که در کجا هستی و اگر بدانی، نمازت را تمام نمیکنی!!

منقول است که عدهای منتظر بودند که حضرت امام صادق علیه السلام نمازش را تمام کند، آنها شنیدند که امام صادق علیه السلام شصت بار ذکر «سبحان ربی العظیم و بحمده» را تکرار فرمود! و نیز منقول است که امام سجاد و امام رضا؟عهما؟ هزار رکعت نماز میخواندند که این تعداد رکعت، نه نماز قضا بود و نه نماز استیجاری! بلکه از روی عشق و علاقه به نماز بوده، به همان دلیلی که رسول اکرم فرمودند که قرة العین بوده، میخواندند. در روایت آمده: «الصلاة قربان کلّ تقی».

اهمیت نماز جمعه

به هیچ نمازی، به اندازه نماز جمعه سفارش نشده است. برای سایر نمازها سفارش شده که آهسته برو، ولی برای نماز جمعه آمده که شتابان و تند حرکت کن که مبادا به مقداری از خطبهها نرسی! همینطور سفارش شده که پیاده و پا برهنه به سمت نماز جمعه برو!

امام محمدباقر علیه السلام میفرماید: مرا به پیراهنی که با آن به نماز جمعه میرفتم کفن کنید؛ فعل امر در آیه «ذروا البیع»؛ (جمعه/9) نیز دال بر اهمیت این نماز است؛ چراکه نمیفرماید: کار را ترک کن یا آنرا کنار بگذار، بلکه میفرماید: کارهایت را دور بیانداز!! و میدانید که کلمه «البیع» هم کنایه از درس، مطالعه، تدریس، سرگرمی، آشپزی، مهمانی و این مسایل است. من معتقدم که نماز جمعه خیلی به انقلاب خدمت کرد؛ خدمات سیاسی، نظامی، عقیدتی و اقتصادی و لذا در روایات به هیچ نمازی به اندازه نماز جمعه تأکید نشده است.

تهیه و تنظیم: علیاکبر بخشی

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA


خروج