*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


اخبار افق شماره خبر: ٣٩٨٨١٩ ١٧:٣٨ - 1396/12/27    اگر باعث از بین رفتن حقوق مردم شویم ضامن هستیمآیت‌الله فقیهی در همایش ائمه جماعات قم ارسال به دوست نسخه چاپي


 اگر باعث از بین رفتن حقوق مردم شویم ضامن هستیمآیت‌الله فقیهی در همایش ائمه جماعات قم

اگر باعث از بین رفتن حقوق مردم شویم ضامن هستیم


عضو جامعه مدرسین با بیان اینکه نقش ائمه جماعات در جلوگیری از اسراف و استفاده درست از منابع کشور بسیار زیاد است گفت: ائمه جماعات، می‌توانند در این رابطه به مردم توجه دهند و حتی می‌توانند در رابطه با مصرف درست، فرهنگ‌سازی کنند...

 

عضو جامعه مدرسین با بیان اینکه نقش ائمه جماعات در جلوگیری از اسراف و استفاده درست از منابع کشور بسیار زیاد است گفت: ائمه جماعات، میتوانند در این رابطه به مردم توجه دهند و حتی میتوانند در رابطه با مصرف درست، فرهنگسازی کنند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری حوزه، آیتالله فقیهی 10 اسفند در همایش ائمه جماعات استان قم که در سالن اجتماعات جامعه مدرسین حوزه علمیه قم برگزار شد، بر استفاده درست از منابع زیرزمینی مانند نفت و گاز تأکید کرد و گفت: بر اساس آیات و روایات، اسراف امری حرام است و نباید کاری کرد که منابع زیرزمینی از بین برود.

عضو جامعه مدرسین عنوان کرد: قرآن فرمود «انسان نباید در هیچ حالی اسراف کند، اسراف نکردن برای همه افراد است، برای همه افراد حرمت وارد شده است و نباید اسراف کنند. این حرمت اسراف در مسایل گاز، آب، لباس و مسایل اقتصاد مقاومتی وارد شده و جزء ضروریات دین است.

این استاد حوزه اظهار داشت: اسراف حکم شرعی است و دلایل و روایات در این رابطه قوی است. معنای عدم اسراف این است، انسان از حد معمول و اعتدال جامعه تجاوز نکند. بنابراین اگر کسی از حد معمول در مصرف منابع زیرزمینی خارج شود، مرتکب گناه و حرام تکلیفی و شرعی شده است.

عضو جامعه مدرسین با بیان این که بر اساس روایات، اسراف نوعی تضییع حقوق مردم است، اظهار داشت: در هر کاری اگر باعث از بین بردن حقوق مردم شویم، ضامن هستیم، بنابراین بحث اسراف موضوع مهمی است که باید توجه به آن داشته باشیم.

آیتالله فقیهی بابیان اینکه نقش ائمه جماعات در جلوگیری از اسراف و استفاده درست از منابع زیرزمینی بسیار زیاد است، افزود: ائمه جماعت، میتوانند در این رابطه به مردم توجه دهند و حتی میتوانند در رابطه با مصرف درست فرهنگسازی کنند.

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA


خروج