*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


گل‌های زندگی, افق خانواده شماره خبر: ٣٩٥٣٧٧ ١٤:٢٦ - 1396/09/02    ارسال به دوست نسخه چاپي


صمیمیت را به رابطه‌تان برگردانید!


امکان ندارد که دو نفر با دو تربیت خانوادگی متفاوت با هم زندگی کنند و اختلافی بین‌شان وجود نداشته باشد. مهم این است که چگونه دعواها و اختلاف نظرهایمان را مدیریت کنیم تا به رابطه‌مان لطمه‌ای وارد نشود. ..

 

امکان ندارد که دو نفر با دو تربیت خانوادگی متفاوت با هم زندگی کنند و اختلافی بینشان وجود نداشته باشد. مهم این است که چگونه دعواها و اختلاف نظرهایمان را مدیریت کنیم تا به رابطهمان لطمهای وارد نشود.

میگویند دعوا نمک زندگی است و هیچ زندگی بدون دعوا نمی شود ولی مسلماً هیچ کسی زندگی پر از تنش و استرسی نمیخواهد. امکان ندارد که دو نفر با دو تربیت خانوادگی متفاوت با هم زندگی کنند و اختلافی بین شان وجود نداشته باشد. مهم این است که چگونه دعواها و اختلاف نظرهایمان را مدیریت کنیم تا به رابطهمان لطمهای وارد نشود.

برای این که زندگی آرامی داشته باشید، باید راه حل اختلاف نظرها را بدانید و بتوانید در دعواها بهترین عکسالعمل را از خود نشان دهید. اما اگر نمیدانید، ما در اینجا راهکارهای مؤثری را برایتان آوردهایم تا هر چه سریع تر صمیمیت را به زندگیتان بازگردانید.

   1. نفسی عمیق بکشید

هنگام دعوا طبیعی است که از شدت عصبانیت، بخواهید سر شریک زندگیتان فریاد بزنید یا حتی به او بیاحترامی کنید؛ اما سعی کنید تا جایی که میتوانید کلمات توهینآمیز به کار نبرید.

کارشناسان بر این باورند که هنگام دعوا، ما آنقدر به نتیجه حرفهایمان و عکسالعمل طرف مقابل میاندیشیم که از کلماتی که در لحظه به زبان میآوریم، غافل میشویم. عجله در صحبت کردن و دفاع کردن از خود، باعث شده که ما بدون منظور برخی حرفهایی را به زبان آوریم که ممکن است غیر قابل جبران باشند. بنابراین قبل از صحبتهایتان، نفسی عمیق بکشید و خوب به کلماتی که میخواهید به زبان آورید، فکر کنید.

   2. دست از سرزنش کردن بردارید

از بیان جملاتی مانند «تو همیشه...» یا «تو هیچوقت...» خودداری کنید؛ زیرا نه تنها تأثیر مثبتی ندارند، بلکه باعث می شوند تا طرف مقابلتان حالت دفاعی به خود بگیرد. بنابراین به جای این که گذشته را وسط بکشید، بر مشکل اصلی تمرکز کنید.

 به عنوان مثال اگر شریک زندگی تان همیشه بدون این که به شما خبر دهد، دیر به خانه میآید، به جای این که با او دعوا کنید و به او بگویید «تو همیشه همینی» بهتر است که بگویید «وقتی تو بدون خبر، دیر به خانه میآیی، من نگرانت میشوم»؛ یا اگر از او انتظار دارید که در کارهای خانه به شما کمک کند اما کوتاهی میکند، به جای ناراحتی و گفتن این که «تو نیازهای من را بر طرف نمیکنی» بهتر است از او بخواهید که به همراه شما فهرستی از وظایفی که هر کدام از شما در خانه دارید را تهیه کنید و به جای این که وقت تان را صرف بگو مگو کنید، کمک حال هم باشید.

   3. فراموش نکنید که دوستش دارید

ممکن است که هنگام دعوا همه چیز را فراموش کنید، اما یادتان نرود که شما به طرف مقابلتان احساس دارید. ساعتها و روزهای قبل را به یاد بیاورید، آن زمان که به شریک زندگیتان میگفتید «دوستت دارم» یا که از ابراز علاقههای او به وجد میآمدید... حال نیز فردی که مقابل شما ایستاده همان آدم است، فقط مشکلی بینتان بوجود آمده که با صحبت کردن حل خواهد شد. بنابراین در این شرایط که ناراحت و عصبی هستید از مسخره و توهین کردن به او بپرهیزید. توصیه ما به شما این است که کمی به خودتان زمان دهید تا آرامتر شوید و بتوانید روی حرفهایی که به زبان میآورید تمرکز کنید. با این کار شریک زندگیتان نیز میفهمد که شما دوستش دارید و او نیز سعی میکند رفتار منطقیتری از خود نشان دهد.

   4. او را تهدید به رفتن نکنید

در دعوا هیچگاه این جمله که «من دیگر این رابطه را نمیخواهم» یا «بهتر است که تماماش کنیم» به زبان نیاورید، مگر این که 100% به حرفی که میزنید، ایمان داشته باشید، در غیر اینصورت طرف مقابل اعتمادش را به شما از دست خواهد داد.

حتی اگر میخواهید که به رابطه خود مهر اتمام بزنید، بهتر است که این جمله را پس از دعوا بیان کنید. در هنگام جر و بحث و دعوا، به دلیل عصبانیت و ناراحتی ممکن است که هر تصمیمی بگیرید که بعدها تنها برایتان پشیمانی به بار آورد. پس این تصمیم مهم را بدون فکر نگیرید و از به زبان آوردن آن به طور مدام به شدت خودداری کنید.

  درصدد باشد برتریهای دیگران را با خودش مقایسه کند.

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA


خروج