*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


اخبار افق, اخبار افق شماره خبر: ٤١٨٧٦١ ١١:٤١ - 1400/06/17   با پیام تصویری آیت‌الله‌العظمی سبحانی انجام شد ارسال به دوست نسخه چاپي


با پیام تصویری آیت‌الله‌العظمی سبحانی انجام شد

آغاز سال تحصیلی حوزه های علمیه در سوگ آیت‌الله‌العظمی حکیم


مراسم آغاز سال تحصیلی 1401- 1400 حوزه‌های علمیه سراسر کشور پیش‌از ظهر سه‌شنبه ۱۶شهریور، با پخش پیام تصویری حضرت آیت‌الله سبحانی، سخنرانی آیت‌الله اعرافی مدیر حوزه‌های علمیه کشور، رستم‌نژاد معاون آموزش حوزه‌های علمیه و با حضور نمایندگان بیوت مراجع عظام، اعضای جامعه مدرسین، دبیر و اعضای شورای‌عالی حوزه‌های علمیه و اساتید حوزه، با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی در سالن اجتماعات مدرسه عالی دارالشفا برگزار شد. لازم به ذکر است، مراسم آغاز سال تحصیلی حوزه‌های علمیه کشور طبق برنامه‌ریزی‌های قبلی قرار بود شنبه13شهریور برگزار شود که به‌خاطر ارتحال مرجع عالی‌قدر شیعه، آیت‌الله‌العظمی سیدمحمدسعید حکیم، این مراسم به تعویق افتاد و 16شهریور برگزار شد.

 

  برکات حوزه علمیه قم در کشور نمایان است

به گزارش خبرگزاری حوزه، حضرت آیتالله سبحانی در پیامی تصویری به این مراسم که در مراسم افتتاحیه پخش شد، در سخنانی بیان داشتند: ایام تعطیلی در حال سپری شدن است و ایام سال تحصیلی ۱۴۰۱-۱۴۰۰ در حال آغاز شدن است. همیشه مهرماه و یا قبل از آن، درسهای حوزه شروع میشد و مسلما نباید حوزه به دلیل یکسری مشاکل تعطیل مطلق شود و باید به مقدار امکان همیشه بهرهگیری کنیم.

این مرجع تقلید با اشاره به آیه «فَلَوْ لَا نَفَرَ مِنْ کُلِّ فِرْقَةٍ مِنْهُمْ طَائِفَةٌ لِیَتَفَقَّهُوا فِیالدِّینِ وَ لِیُنْذِرُوا قَوْمَهُمْ إِذَا رَجَعُوا إِلَیْهِمْ لَعَلَّهُمْ یَحْذَرُونَ»، افزودند: این آیه ما را خطاب میکند که همه افراد نمیتوانند تحصیل کرده و بازگردند و در بلاد تبلیغ کنند؛ اما از هر گروه و طایفهای بخشی از افراد میتوانند مهاجرت کرده و تحصیل کنند و احکام را یاد بگیرند و بازگردند و در  خانوادهها، اقوام و شهر خود تبلیغ کنند.

معظمله بیان داشتند: در حال حاضر قریب به ۱۰۰ سال از [احیای] حوزه علمیه قم میگذرد و خدا میداند که این ۱۰۰ سال چه برکاتی داشته است؛ دیانت مردم قم و حتی ایران مرهون حوزهای بوده که مرحوم آیتالله حائری آن را پایهگذاری کرد و شاگردان و بزرگانی که ایشان تربیت کردند، این آثار را در کشور نمایان کردند.

حضرت آیتالله سبحانی با بیان اینکه خداوند همه حوزههای شیعه و از جمله حوزه علمیه قم را از خطرها حفظ کند، تاکید کردند: به تعبیر قرآن گاهی از اوقات فزونی نعمت و گاهی هم بلا مایه امتحان است. بالاخره بشر در مقابل این دو حادثه مورد امتحان قرار میگیرد. ایشان بیان کردند: در حال حاضر این بلایی(ویروس کرونا) که در جهان دامنگیر است، برای امتحان بشر است تا از غرورش پایین بیاید و تصور نکند که علمی که آموخته او را از خطرات کاملا حفظ میکند.

ایشان گفتند: این همه دستاوردهای علمی که از آن دم میزدند، در مقابل یک موجود ریز عاجز و ناتوان شده؛ بنابراین در مقابل این بلا، انسان باید از قواعد علمی و نکاتی که علما گفتهاند بهرهگیری کند، اگر خدا دردی را داده، دوایی را هم برای آن معین کرده و مسلما بهرهگیری از این دواها عمل به سنت الهی است.

این مرجع تقلید با تأکید بر اینکه باید دعا کنیم این بلا از سر بشریت کم شود، خاطرنشان کردند: مرحوم صاحب جواهر در آخرین مجلدات کتابش میفرماید، خدا مردم عراق و نجف را با بیماری «وبا» امتحان کرد و بالاخره این وبا سابقا هم وجود داشته است و همیشه این بلاها دامنگیر بشر بود و بشر را تکان میدهد تا متوجه معنویت باشد.

حضرت آیتالله سبحانی در ادامه با اشاره به آغاز سال تحصیلی حوزههای علمیه، گفتند: شیوه آغاز حوزههای علمیه و اینکه حضوری یا مجازی یا بخشی حضوری و بخشی مجازی باشد، بستگی به شرایط موجود دارد و این بستگی به تصمیم شورایعالی حوزههای علمیه دارد. در عین حال درسها باید شروع شوند.

ایشان تصریح کردند: ما نباید از امدادهای الهی مأیوس باشیم و امیدواریم خداوند منان این بلا را برطرف کند، دانشگاه، حوزه و همه بخشهای کشور از جمله اقتصاد تحت تأثیر این بلا قرار گرفته و هم با دعا و هم از طرق علمی باید برای حل این مشکل ورود کنیم و به عنایت خدا و با توسل به اهلبیت(ع) این سال تحصیلی شروع شده و تا پایان ادامه مییابد.

 

  شعار امسال حوزه «بازشناسی و بازنمایی یکصدساله حوزه قم» است

آیتالله علیرضا اعرافی نیز در آیین آغاز سال تحصیلی ۱۴۰۱-۱۴۰۰ حوزههای علمیه، با تبریک آغاز سال تحصیلی و با اشاره به وضعیت تدریس و امتحانات سال گذشته، عنوان کرد: مراجع عظام، رهبری معظم، اساتید مکرم، شورای عالی، مراکز حوزوی و نهادهای اداری و تبلیغی حوزه و بهویژه اساتید و معلمان ما ارکانی بودند که در این ایام سخت بار مضاعفی را بر دوش کشیدند.

مدیر حوزههای علمیه با بیان اینکه هویت و اصالت حوزه، در اخلاق، معنویت، معرفت، تهذیب و تربیت است، خاطرنشان کرد: در سخنان پیشینیان ما جلوههای مهمی از ارزشهای متعالی معنوی، الهی و اخلاقی وجود داشته و مبادا حوزه ما از این موارد تهی شود، اساتید و طلاب ما باید به این موضوع توجه کنند.

وی با تأکید بر اینکه مهمترین ویژگی یک طلبه غلبه بر هواهای نفسانی است، گفت: نظام اخلاقی و مشاورهای ما و سنتهای پایدار ارتباط استاد و طلبه باید در جهت تحکیم هویت روحی و اخلاقی باشد؛ نظام و جوان امروز از ما انتظار درخشش روحیات الهی دارند.

آیتالله اعرافی با بیان اینکه، جهان امروز پرسشهای زیادی مقابل ما قرار داده و پاسخ به پرسشهای نو و حل مشکلات بشر امروز جز با تحقیق و تلاشهای بسیار حاصل نمیشود، افزود: مبادا با بهانههای ناصحیح، عمق تلاشهای علمی را کم کنیم، زیرساختهای پژوهش و ابزارهای نو برای آن، آزاداندیشی و عمقبخشی به تحقیقات علوم اسلامی و بسط آن ناظر بر نیازهای فعلی باید مورد توجه قرار گیرد.

وی به جنبه مردمی بودن حوزههای علمیه از گذشته تاکنون اشاره و ابراز کرد: حوزههای ما همواره مردمی بودهاند و این ارتباط و تعامل با مردم و مطالبهگری حقوق مردم از ممیزات حوزه بوده و امروز هم حوزه این ویژگی را حفظ کرده و باید به آن عمق بخشد؛ همه ما باید خود را در خدمت مردم احساس کنیم.

آیتالله اعرافی با بیان اینکه حوزههای ما در عصر حاضر از جنبه انقلابی بودن و روحیه استکبارستیزی، بیش از گذشته باید تلاش کنند، تأکید کرد:  بیانیه گام دوم انقلاب باید در همه ارکان حوزه تجلی پیدا کند.

مدیر حوزههای علمیه با بیان اینکه، خودشناسی و تحول قاعدهمند، اصلی است که نباید از آن غفلت کرد، متذکر شد: اصل تحول باید با هوشمندی، روشمندی و ابتناء به اصالت حوزه صورت گیرد.

آیتالله اعرافی ضمن یادآوری یکصدمین سالگرد بازتأسیس حوزه علمیه قم، گفت: فروردین ۱۴۰۱ یکصدمین سالگرد بازتأسیس حوزه علمیه قم خواهد بود و ما دبیرخانهای تشکیل دادهایم و بازشناسی و بازنمایی یکصد ساله حوزه علمیه قم شعار سال تحصیلی پیشرو خواهد بود.

وی در همین زمینه ابراز کرد: حوزه قم تئوری ولایت فقیه و نظام اسلامی را به جهان معرفی کرد و مبداء وحدت در جهان اسلام شد؛ قم در فقه و کلام و فلسفه و علوم نقلی و حدیث برگهای جدیدی افزود.

مدیر حوزههای علمیه بیان کرد: ما نمیگوییم اشکالی نداریم؛ باید ضعفها را بشناسیم و معالجه کنیم؛ این یکصد سال بسیار پر آلام بود و شهیدان ایثارگر در همین حوزه تربیت شدند.

آیتالله اعرافی اظهار داشت: شرایط کرونایی آسیبهای متعددی به حوزههای مختلف علمی، اقتصادی و فرهنگی وارد کرده که باید آن را معالجه کنیم. من از مدیران و اساتید و مشاوران تقاضا دارم که آسیبهای علمی و روحی ایجاد شده در ایام کرونایی را بازشناسند و آن را معالجه کنند.

عضو شورایعالی حوزههای علمیه تاکید کرد: برنامههای مشترک با نهادهای مختلف و طرحهای مهمی که به پایان رسیده است از دستاوردهای چند سال اخیر است.

مدیر حوزههای علمیه یادآور شد: نظام جامع آموزش حوزه به تصویب رسیده؛ درختوارههای حوزه تمام شده و نقشه راه آن دنبال میشود؛ اصلاح سطح3، تشکیل گروههای علمی، توسعه فقه معاصر، شکلگیری درسهای خارج متعدد، ارتقای ارزیابی و نظارت و رتبهبندی، اصلاح برنامه سفیران هدایت و رفع کاستیهای آن، اجرای برنامه جدید مصوب شورایعالی حوزه، تدوین متون جدید، پیدا کردن بدیلها برای برخی از متون در سطح یک، پیشبینی نمرههای پژوهشی، روانتر شدن امتحانات شفاهی، افزایش گروهها و کمیتههای علمی برای مدارج، شکلگیری درسهای تحقیقاتی و عالی در قلمرو غیر فقه  با آییننامه دقیق و منضبط، ارتقای پژوهش از نظر کیفی و غیره از دستاوردهای آموزشی حوزه در سالهای اخیر بوده است.

 آیتالله اعرافی، مرکز تربیت معلم مبلغ را دستاورد مهمی برشمرد و ادامه داد: آموزش مجازی، سامانه تقریرات، مراکز تخصصی جدید با رشتههای جدید، درسهای خارج بلاد، امور نخبگان و حمایت از ممتازین و استعدادهای برتر، هدایت علمی به عنوان یک طرح، مجتمع تبلیغ، قطبهای زبان، آمایش رشتهها و دورههای ویژه برای پس از سطح۴، درختواره آموزشهای مهارتی و کاربردی، استفاده از اوقات فراغت با حضور ۲۰ هزار نفر در دورههای تابستانی، پیشبینی واسپاری به مراکز و استانها در ۲۰ محور، طرح تکریم اساتید، طرح پیشخوان و ارتقای مراکز تخصصی از دیگر دستاوردهای چند سال اخیر حوزه است.

مدیر حوزههای علمیه خاطرنشان کرد: در بخش زیرساختها در دوره قبل ۱۶۰ پروژه نیمهتمام تکمیل شد و در دوره جدید امیدواریم ۱۴۰ پروژه نیمهتمام باقی مانده به اتمام برسد.

آیتالله اعرافی یادآور شد: طلاب ما گاهی بیش از اقشار ضعیف جامعه از نظر معیشتی در وضعیت نابسامان قرار دارند و از این جهت ما با طلاب عزیزمان همدردی میکنیم و حتما بزرگان حوزه در اندیشه گرهگشایی از کار طلاب هستند؛ ما واقعا شرمنده خانوادههای طلاب و اساتید هستیم.

حجتالاسلام والمسلمین مهدی رستمنژاد نیز در آیین آغاز سال تحصیلی ۱۴۰۱-۱۴۰۰ حوزههای علمیه، با اشاره به وضعیت تدریس و امتحانات سال گذشته، عنوان کرد: ۵۳ونیم درصد کلاسهای ما در کشور حضوری بوده و ۴۶ونیم درصد هم مجازی بوده و اکثر مجازیها مربوط به قم است.

معاون آموزش حوزههای علمیه افزود: در شهرهای دیگر به دلیل جمعیت کم مدارس، کلاسهای حضوری بیشتر بود؛ ۷۲ونیم درصد از طریق ایتا، ۱۷ونیم درصد از اسکایروم و ۱۰ درصد از سامانه مجازی حوزه و سایر سامانهها استفاده شد.

وی با اعلام اینکه ۲۴۰ هزار ساعت درس با چند گویش در سامانه نجاح بارگذاری شده است، اضافه کرد: ما در سال تحصیلی پیشرو هم اجبارا کار تحصیل را مجازی آغاز میکنیم و به محض اجازه دادن مراجع ذیربط، نسبت به حضوری کردن کلاسها اقدام میشود.

وی ادامه داد: ۸۲ درصد امتحانات کشور حضوری بوده و عمده امتحانات غیرحضوری در قم بود، اما در استانهای دیگر عمدتا حضوری بود. تا بهار سال گذشته ۴۰۶ رشته، گرایش و رویکرد به تصویب رسید و در سال ۹۵ که بحث درختواره شروع شد، حوزه ۳۸ رشته و گرایش داشت که از این تعداد سرفصلهای ۳۵ رشته مصوب شده بود.

معاون آموزش حوزههای علمیه تصریح کرد: در ارتباط با سرفصلها، ۶۳ رشته و گرایش مصوب شده که ۱۵ونیم درصد است؛ ما برای اینکه به این میزان سرفصل مصوب برسیم، بیش از ۱۱۱ جلسه داشتیم و پیشبینی میکنیم که برای تصویب ۱۰۰ درصدی بیش از ۹۰۰ جلسه باید برگزار شود.

وی اضافه کرد: تا قبل از درختواره، ۳۸ رشته و گرایش داشتیم و از این تعداد امروز به ۸۵ رشته و گرایش اجرا شده رسیدیم و ۷۹ درصد دیگر کار باقی مانده است؛ در این راستا سرفصلها باید تدوین شود و به سمت اجرا روانه شود.

معاون آموزش حوزههای علمیه خاطرنشان کرد: ما تا ۵ سال آتی باید به ۴۰۶ رشته و گرایش برسیم تا حوزه برای نظام اسلامی بتواند سرباز تربیت کند. امروزه مصوبهای از سوی شورای گسترش حوزههای علمیه تصویب شده به این معنا که ما برای سطح دو مدرسه، برای سطح دو به بالا مدرسه عالی حوزوی و برای رشتهها مرکز تخصصی، موسسات و مجتمع عالی حوزوی داشته باشیم.

وی مطرح کرد: مدارس سطح یک، ۵۴ونیم درصد واحدهای آموزشی، مدارس عالی که برای سطح دو به بالا است ۲۷ درصد، ۷ درصد مراکز تخصصی و یکونیم درصد برای موسسه و مجتمع اختصاص دارد.

معاون آموزش حوزههای علمیه عنوان کرد: ما در قم باید مشخص کنیم که چند مرکز و مجتمع نیاز داریم تا بتوانیم درختوارهها را به نتیجه مطلوب برسیم.

حجتالاسلام والمسلمین رستمنژاد با اشاره به پذیرش حوزههای علمیه بیان کرد: ما در بخش کمی از سال ۹۱ تا ۹۸ یک سیر نزولی در پذیرش داشته ایم؛ اما از سال ۹۸ سیر صعودی شده و ما از زیر ۱۰ هزار نفر متقاضی سال ۹۸ امروز به ۱۶ هزار و ۷۰۰ نفر متقاضی رسیدهایم که اینها به دلیل تصمیمات کلیدی است که در ستاد سیاستگذاری پذیرش حوزههای اتخاذ شده است.

وی اظهار داشت: سیر کیفی پذیرش از ۱۰ سال گذشته تاکنون قضیه برعکس است؛ به این معنی که در سال ۹۱ معدل ورودی ما ۱۵ونیم بوده و امروز به بالای ۱۷ونیم رسیدهایم.

 

  تقدیر از طلاب ممتاز

بر پایه همین گزارش، همچنین طلاب نخبه و ممتاز، با حضور آیات حسینی بوشهری رئیس شورایعالی جامعه مدرسین، خاتمی عضو شورای عالی حوزههای علمیه و اعرافی مدیر حوزههای علمیه کشور تقدیر شدند.

حججاسلام  و آقایان؛ سید محمدحسین حسینی، محمد خدابندهلو، محمدجواد محمدی، مصطفی گودرزی، امیرحسین قربانی در بخش کار جهادی در ایام کرونا، حسن مجتبیزاده، محمود رفیعان و شمسالدین روحی در بخش شعار سال حوزه از طلابی بودند که مورد تقدیر قرار گرفتند.


خروج