*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


اخبار افق, اخبار افق شماره خبر: ٤١٨٤٣٨ ١٢:٠٤ - 1400/04/26   مدیر حوزه‌های علمیه در پانزدهمین نشست هیأت‌رئیسه المصطفی(ص) با نمایندگان خارج کشور تصریح کرد ارسال به دوست نسخه چاپي


مدیر حوزه‌های علمیه در پانزدهمین نشست هیأت‌رئیسه المصطفی(ص) با نمایندگان خارج کشور تصریح کرد

ضعف در تحقیقات میدانی از چالش‌های جدی پژوهش‌های دینی و حوزوی است


پانزدهمین نشست اداری هیأت‌رئیسه المصطفی(ص) با نمایندگان خارج کشور با محوریت «پژوهش در المصطفی(ص)، فرصت‌ها و چالش‌ها» با سخنرانی آیت‌الله اعرافی مدیر حوزه‌های علمیه و حجج‌اسلام قمی معاون بین‌الملل دفتر مقام معظم رهبری، عباسی رئیس جامعةالمصطفی‌العالمیه و معاونان این نهاد برگزار شد.

 

  تحقیقات میدانی از چالشهای جدی پژوهشهاست

به گزارش خبرگزاری حوزه، آیتالله اعرافی در پانزدهمین نشست اداری هیأترئیسه المصطفی(ص) با نمایندگان خارج کشور، با تأکید بر اینکه پژوهش، کشف معانی و مفاهیم نو و تلاش برای شناختهای جدید در ساحت دین و معارف الهی، اهمیت دوچندانی دارد، اظهار داشت: هر چند همه پژوهشها تلاش برای کشف فعل و اراده خداوند متعال است؛ ولی پژوهش در حوزه دین مسئولیتی سنگین بهشمار میرود؛ زیرا ما را به اسناد الیالله و کشف اراده تشریعی خداوند متعال میرساند.

رئیس هیأت امنای جامعةالمصطفی(ص)، ضمن تأکید بر اهمیت رعایت و کاربست شرایط و ضوابط تحقیق دینی، با بیان اینکه بیتوجهی به مخاطرات و سهلانگاری در این مسیر، افترا به خداوند متعال را در پی خواهد داشت، یادآور شد: نتیجه تحقیق در حوزه دین، با سعادت و شقاوت انسان در دنیا و آخرت گره میخورد؛ از اینرو، باید نهایت دقت را برای گره خوردن سعادت دنیوی و اخروی داشته باشیم.

عضو شورایعالی حوزههای علمیه، بیتوجهی به منهج اجتهادی و عقلانی عمیق و درست را در همه قلمروهای تحقیق دینی، از چالشهای این حوزه برشمرد و اذعان داشت: پژوهش در همه گزارههای کلامی، اعتقادی، اخلاقی و حتی در مسائل غیرالزامی و غیرفقهی، مسئولیت ما را در عمقبخشی به تحقیقات دینی بالا میبرد.

وی بر لزوم آسیبشناسی پژوهش و جریان پژوهشهای اسلامی و رعایت درست منهج و اخلاق تحقیق در حوزه معارف دین تأکید نمود و ابراز داشت: با وجود اینکه بخشی از آسیبشناسیها به حوزه روشی برمیگردد، شاید بتوان گفت، با همه تلاشهای صورتگرفته، هنوز بیشاز نیمی از پژوهشهای رایج منتشر شده، از منهج دقیق اجتهادی و عقلانی بیبهره است.

آیتالله اعرافی، ضمن تأکید بر برخورداری پژوهشهای دینی از اجتهاد فلسفی، کلامی، عقلی، فقهی و اخلاقی، یادآور شد: حوزه و همه ما باید بکوشیم دروس تحقیقی خارج حوزه که رهآورد هزارساله حوزههای علمیه بوده و عالیترین مباحث در آن ارائه میشود، در فقه و موضوعات پیرامونی منحصر نگردد؛ باید اوج منهج اجتهادی در مقالات و پژوهشهای دینی، بیشاز پیش مورد توجهاندیشمندان و پژوهشگران قرار گیرد.

مدیر حوزههای علمیه، نقش موضوعشناسی و دریافت پرسشهای عمیق دنیای امروز را بسیار مهم ارزیابی نمود و خاطرنشان کرد: با توجه به ظرفیتهای بایسته، جامعةالمصطفی(ص) میتواند در این حوزه اثربخشی درخور توجهی داشته باشد؛ استخراج و کشف مسأله درست و دقیق دنیای امروز و عرضه آن به حوزه دین و پژوهشهای دینی نقش بسیار مهمی ایفا مینماید.

وی ضعف در تحقیقات میدانی را از چالشهای جدی پژوهشها عنوان کرد و ابراز داشت: تحقیقات میدانی با نگاه به آیندهپژوهی و ارتباط آن با انقلاب اسلامی، میتواند بیشاز پیش مورد توجه مراکز و نهادهای پژوهشی دینی و حوزوی قرار گیرد.

آیتالله اعرافی در پایان، حرکت در مرز دقیق عقلانیت انقلابی را از ویژگیهای بارز جامعةالمصطفی(ص) توصیف و خاطرنشان کرد: جامعةالمصطفی(ص) میتواند بهترین نماینده تفکر دینی و الهیاتی در دنیای امروز باشد؛ با این رویکرد، بهفضل الهی، به دستاوردهای ارزشمندی دست خواهیم یافت.

 

  اصل انتخاب جهت، بسیار مهمتر از اهتمام به شتاب مضاعف است

حجتالاسلام والمسلمین محسن قمی هم در این نشست، به شرایط خاص اقتصادی و تحریمها و اقتضائات دوران کرونا اشاره و تصریح کرد: همواره قدردان، نشاط و اراده محکم و گامهای استوار شما در انجام رسالت تبیین معارف ناب الهی در گستره جهانی هستیم.

معاون بینالملل دفتر مقام معظم رهبری مسئله تحول را از پربسامدترین مباحث رهبر معظم انقلاب اسلامی در این ایام دانست و با بیان اینکه تحول باید به گفتمانی عمومی تبدیل شود، خاطرنشان ساخت: همگان باید تحولات و الزامات آن را که ناظر به حفظ اصول و تغییر برنامهها و روشهاست، در حیطه وظیفهای خویش دنبال نمایند.

حجتالاسلام والمسلمین قمی با تأکید بر اینکه تحول باید در قالب چارچوبها دنبال شود، بیان کرد: هر تحولی، الزاماتی دارد و تولید فکر، یکی از این منظرهاست؛ هیچ زمانی نمیتوانیم تحولی ایجاد نماییم که مبتنی بر فکر و اندیشه پیشین نباشد. اصل انتخاب جهت، بسیار مهمتر از اهتمام به شتاب مضاعف است.

وی در ادامه، ضمن اشاره به فرمایشات رهبر فرزانه انقلاب اسلامی در خصوص امام خمینی(قد)، ابراز داشت: طبق فرمایش رهبر انقلاب تحولخواهی و تحولآفرینی، از ویژگیهای بارز امام خمینی(قد) بود. ایشان در درسهای خود نیز مباحث عرفانی و اخلاقی را ناظر به تحولات درونی و اجتماعی مورد توجه قرار میدادند.

حجتالاسلام والمسلمین قمی، با تأکید بر اینکه پژوهش باید پشتوانه همه تحولات در جامعةالمصطفیالعالمیه باشد، اظهار داشت: برای تبدیل شدن گفتمان تحول به گفتمان عمومی در همه سطوح جامعةالمصطفی، بهویژه در میان طلاب و دانشپژوهان، باید چارهاندیشی کرد و طرحهای عملیاتی ناظر به شرایط و اقتضائات ارائه نمود.

معاون بینالملل دفتر مقام معظم رهبری، ضمن تأکید بر پایداری اصول ثابت رسالتی جامعةالمصطفی، به اهمیت تحول در اهداف میانی این نهاد فاخر بینالمللی اشاره و خاطرنشان کرد: باید مشخص باشد که خواسته ما چیست؛ میخواهیم افرادی تربیت کنیم که فقط اطلاعاتی در زمینههای اسلامی داشته باشند یا برآنیم عالمانی ربانی بهمعنای واقعی کلمه تربیت کنیم تا چراغ و ستاره درخشانی برای هدایت جامعه به سمت تعالی باشند.

حجتالاسلام والمسلمین قمی تحول در اهداف میانی جامعةالمصطفی را نیازمند پژوهش جدی دانست و آن را از وظایف ستادی و صفی برشمرد و ابراز داشت: رصد میدانی تأثیر عملکردهای جامعةالمصطفی، وظیفهای حساس بر عهده نمایندگان و صفوف خارج کشور است.

معاون بینالملل دفتر مقام معظم رهبری در ادامه بر بازخوانی و تحول در راهکارها و روشها تأکید نمود و با بیان اینکه مسئولان و استادان باید به «احسن تأدیب» آراسته شوند، اظهار داشت: «نگاه به جامعةالمصطفی» با «نگاه با المصطفی» فرق دارد؛ باید با المصطفی(ص)، به اهداف بلند نگاه کنیم و از ماندگاری در داشتههای ارزشمند کنونی رهایی یابیم و به سمت تحول پیش برویم.

 

  اقدامات کینهورزانه دشمنان تأثیری بر فعالیتهای المصطفی(ص) نخواهد داشت

حجتالاسلام والمسلمین عباسی هم در این مراسم، ضمن تقدیر از دستاندرکاران برگزاری این نشست، مهمترین مأموریت پانزدهمین نشست هیأترئیسه المصطفی(ص) با نمایندگان خارج از کشور را، بررسی راه طیشده و ترسیم و پیشبینی راه آینده دانست.

رئیس المصطفی(ص)، طرح تحول آموزشی را یکی از مهمترین اقدامات سالهای گذشته المصطفی(ص) برشمرد و یادآور شد: این طرح سالهاست که بههمت مسئولان در بخشهای مختلف و با مشارکت مدیران و کارشناسان و اساتید گرامی، در حال پیشرفت است. در اینجا باید بر لزوم ادامه و استمرار این طرح و سرعت یافتن آن، که میتواند تا حد زیادی مسیر محتوایی المصطفی(ص) را تحت تأثیر قرار دهد، تأکید نماییم.

حجتالاسلام والمسلمین عباسی، طرح شکلگیری مدیریتهای منطقهای را یکی دیگر از دستورکارهای مهم اجلاسهای پیشین المصطفی(ص) برشمرد و تصریح کرد: این طرح با هدف استفاده بیشتر از ظرفیتهای بومی، محلی و دانشآموختگان المصطفی(ص) در دستور کار قرار گرفت. افزایش قلمروی حضور المصطفی(ص)، شکلگیری نقاط پیرامونی حول نقاط کانونی، کاهش و مدیریت هزینهها و... ، از دستاوردهای این طرح بهشمار میآید.

وی، حرکت به سمت منابع پایدار برای فعالیتهای المصطفی(ص) را یکی از اقدامات جدی سالهای اخیر دانست و ابراز داشت: با توجه به شرایطی که با آن مواجه هستیم، ضرورت دارد نسبت به تأمین منابعی که بتواند این حرکت علمی را به پیش ببرد، چارهجویی مناسبی صورت گیرد.

رئیس المصطفی(ص) با اشاره به مشکلاتی که بهدلیل شیوع بیماری کرونا در یک سال و نیم گذشته جهان با آن رو به روست، عنوان کرد: نظام آموزشی و تعلیم و تربیت ما که رکن اصلی فعالیتهای المصطفی(ص) بهشمار میآید، در این مدت با استحکام برپا ماند و با نظام آموزشی آنلاین توانست، بیشاز نود درصد اهداف آموزشی خود را تأمین نماید که دستاورد ارزشمندی بهشمار میآید.

وی با بیان اینکه در سال گذشته علاوه بر مسأله بیماری کرونا، شاهد اقدامات بغضآلود و کینهورزانه از سوی قدرتهای استکباری و بهویژه دولت آمریکا علیه برخی نهادهای علمی و فرهنگی از جمله جامعةالمصطفی(ص) بودیم که هیچ تأثیر قابلتوجهی بر فعالیتهای آن نداشته است، دستاوردهای درخشان المصطفی(ص) را نویدبخش افقهای روشن پیشرو دانست و گفت: امید ما به آینده، متکی به واقعیتهاست. باید با همین نگاه امیدوارانه و مؤمنانه به سنتهای الهی، برای رسیدن به آینده درخشان این مجموعه بزرگ قدم برداریم.

رئیس جامعةالمصطفی برخورداری از نگاه به افقهای بلند را در تدوین اسناد راهبردی المصطفی(ص) ضروری خواند و تصریح کرد: باید توجه داشت که برنامهریزی برای آینده یک محیط پویا و همواره در حال تحول، کار دشواری است. نظام عالم، جریانی پویا و متحولی است و برنامهریزی راهبردی برای آن باید با نگاه به این عوامل صورت گیرد تا از انعطاف و سیالیت لازم برخوردار باشند.

حجتالاسلام والمسلمین عباسی با اشاره به اختصاص موضوع نشست اداری هیاترئیسه المصطفی(ص) با نمایندگان خارج از کشور به «پژوهش در المصطفی(ص)، فرصتها و چالشها»، اذعان داشت: جامعةالمصطفی(ص) بهعنوان یک نهاد علمی و بینالمللی برخاسته از متن انقلاب اسلامی، نماینده یک فکر و اندیشه تأثیرگذار در منظومه اندیشه عالم است و ضرورت دارد آثار این اندیشه، در مجامع علمی نقشآفرین باشد و محصولات این گفتمان در قالبهای مختلف از جمله نشریات، نشستها و همایشهای علمی، تألیف و ترجمه کتب و... ، بروز و ظهور داشته باشد. توجه به این بعد از فعالیتهای المصطفی(ص) امری مهم است و ضرورت دارد، نمایندگیها و بخشهای برونمرزی ما نیز در این مسیر، مشارکت جدی داشته باشند.

رئیس جامعةالمصطفی(ص)، تدوین طرح جامع پژوهشی المصطفی(ص) را یکی از برنامههای مهم این مجموعه برشمرد و یادآور شد: در این زمینه با همکاری بخشهای مختلف اقدامات قابلتوجهی صورت گرفته است که در این اجلاس ضمن ارائه گزارشی از آن، درخواستهای برنامهریزان از مدیران و نمایندگان المصطفی(ص) مطرح شده و نقطه نظرات اصلاحی و تکمیلی نمایندگان را نیز خواهیم شنید.

 

  تدوین پایاننامهها و رسالهها ناظر به نیاز مخاطبان

معاون آموزش جامعةالمصطفی نیز در این نشست، متون آموزشی را محور اصلی نظام آموزشی دانست و با بیان اینکه اگر متون آموزشی پژوهشمحور باشد، روحیه پژوهشگری در طلاب نیز تقویت خواهد شد، تصریح کرد: تقویت بنیه علمی هم در تحکیم جایگاه پژوهش مؤثر است.

حجتالاسلام والمسلمین جزایری در ادامه، با اشاره به دروسی که صبغه پژوهشی دارند، از آمادهسازی بستههای مهارتهای پژوهشی در طرح تحول آموزش خبر داد و این بستهها را دربردارنده ده واحد الزامی- الزامی برشمرد و ابراز کرد: در کنار این موارد، تحقیقات ضمن کلاسی نیز در نظر گرفته شده است که مقدمه پژوهش بهشمار میرود.

وی ارائه مقالات علمی را یکی از ظرفیتهای پژوهشی جامعةالمصطفی برشمرد و تصریح کرد: طبق مصوبهای که در دو سال اخیر کاملاً اجرا شده است، ارائه و چاپ مقالات علمی و پژوهشی، شرط ارائه مدرک دکترا قرار داده شده و بهتازگی، ارائه رساله نیز منوط به ارائه و چاپ چنین مقالاتی است.

حجتالاسلام والمسلمین جزایری با بیان اینکه افزون بر این، بهزودی برای ورود به تحصیلات تکمیلی، حداقلهای پژوهشی قرار داده خواهد شد، یکی دیگر از ظرفیتهای پژوهشی را ارائه کمکهزینه تحصیلی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا برای دانشپژوهان ایرانی، با توجه به میزان فعالیتشان در عرصه ارائه مقاله و کتاب پژوهشی عنوان کرد و از تأثیر این فعالیت برای اعضای هیأت علمی در زمینه جذب، ترفیع و ارتقای آنان خبر داد.

معاون آموزش جامعةالمصطفی ضمن تأکید بر اینکه لازم است، پایاننامهها و رسالهها ناظر به نیاز مخاطبان و رفع آن تدوین گردد، از نمایندگان جامعةالمصطفی در خارج کشور درخواست کرد، به انجام فعالیتهای پژوهشی مورد نیاز کشورهای مختلف اهتمام روزافزون داشته باشند.

 

  مهمترین راهکارهای تحقق مرجعیت علمی المصطفی

معاون پژوهش جامعةالمصطفیالعالمیه نیز در این مراسم، ضمن اشاره به رویکردهای کلان معاونت پژوهش المصطفی، اظهار داشت: تا زمانی که دانایی منجر به افزایش توانایی نشود، راهگشای مشکلات نخواهد بود؛ از اینرو، برای ثمربخشی هرچه بیشتر، باید دانش با توانایی که حل مسأله و یافتن راهکارهاست، در هم آمیزد.

حجتالاسلام والمسلمین عبادی بر پیگیری دغدغههای پژوهشی و کیفیسازی فعالیتها تأکید نمود و یادآور شد: تدوین نظام جامع پژوهش با بهرهگیری از ظرفیت پژوهشگاه بینالمللی المصطفی و تدوین برنامه پژوهشی مقاطع تحصیلی، با توجه به شعار آموزش پژوهشمحور، در دست بررسی، اقدام و اجرایی شدن است.

وی در پایان سخنان خود، ضمن اشاره به مهمترین راهکارهای تحقق مرجعیت علمی جامعةالمصطفی، بر تدوین نظام فکری موضوعات، فعالسازی نهضت ترجمه و گسترش قطبهای زبانی جامعةالمصطفی تأکید نمود.

معاون ارتباطات و بینالملل المصطفی هم در این مراسم که دبیری این نشست را بر عهده داشت، موضوع اصلی نشست را «پژوهش» عنوان و خاطرنشان کرد: در شرایط شیوع بیماری، پذیرش ما همانند نهادهای آموزشی دیگر، دچار نوسان شد و خرسندیم که جامعةالمصطفی در زمینه ارائه خدمات آموزشی بهصورت آنلاین بسیار پیشرو بوده و از نظر کیفیت دچار نقصان نگردید.

حجتالاسلام والمسلمین قنبری ابراز داشت: با توجه به اینکه دانشگاه مجازی المصطفی، آموزش مجازی را مورد توجه جدی قرار داده است، مقرر شد افرادی که امکان حضور در ایران را ندارند، دوره آموزش زبان فارسی را در دانشگاه مجازی بگذرانند.


خروج