*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


اخبار افق, اخبار افق شماره خبر: ٤١٨٤٣٧ ١١:٥٨ - 1400/04/26   در همایش ملی «عالم ذوشهادتین» صورت گرفت ارسال به دوست نسخه چاپي


در همایش ملی «عالم ذوشهادتین» صورت گرفت

تجلیل از مجاهدت‌های علمی و فرهنگی آیت‌الله‌العظمی شاهرودی(قد)


مرحله استانی نخستین کنگره بزرگداشت مرجع فقید شیعه مرحوم آیت‌الله‌العظمی سید‌محمود حسینی شاهرودی(ره) با عنوان «عالم ذوشهادتین» با سخنرانی حجت‌الاسلام عباس امینی امام‌‌جمعه شاهرود و سید‌عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ۱۷ تیر در محوطه شهرداری شاهرود برگزار شد.

 

  آیتاللهالعظمی حسینی شاهرودی، از مفاخر جهان اسلام هستند

به گزارش خبرگزاری حوزه، امامجمعه شاهرود در این همایش، با بیان اینکه آیتاللهالعظمی حاج سیدمحمود حسینی شاهرودی، یکی از مفاخر جهان اسلام و تشیع هستند، تصریح کرد: انشاءالله با اجرای این برنامه بتوانیم، گوشهای از عظمت علمی و عملی این بزرگمرد را به جهان بشری، ایران و منطقه معرفی کنیم.

حجتالاسلام والمسلمین امینی گفت: از حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و تلاشها و حمایتهای آیتالله شاهچراغی، استاندار و تمامی دستاندرکاران این کنگره تقدیر و تشکر دارم.

 

  آیتاللهالعظمی شاهرودی سرآمد در علم و تقوا بودند

به گزارش خبرگزاری مهر، فرزند مرحوم آیتاللهالعظمی شاهرودی نیز در مرحله استانی کنگره نکوداشت این مرجع فقید شیعه، ایشان را در زمینه علم و تقوا سرآمد دانست.

حجتالاسلام والمسلمین سید حسین حسینی شاهرودی ضمن بیان اینکه ایشان در واقع لقب ذو شهادتین داشتند، افزود: به این معنا که شهادت ایشان درباره یک موضوع بهاندازه دو عالم حساب میشد و از این منظر میتوان دریافت که چه جایگاه عظیم علمی را به دست آورده بودند.

وی بابیان اینکه ایشان در زمینه تربیت شاگردان بسیار مقید بودند و در طول عمرشان توانستند شاگردان بسیاری تربیت کنند، اضافه کرد: ایشان همچنین در استنباط معتقد بودند که میبایست ذهن انسان کاملاً آزاد باشد تا بتواند بدون حب و بغض تصمیم بگیرد.

 

  روش، منش و سیره زندگی آیتاللهالعظمی حسینی شاهرودی الگوساز است

به گزارش خبرگزاری حوزه، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در مرحله استانی کنگره نکوداشت آیتاللهالعظمی سیدمحمود حسینی شاهرودی(ره)، اظهار داشت: اینگونه همایشها، غیر از اینکه تجلیل و تکریم شعائر بوده و بزرگان دین نیز بخشی از این شعائر هستند، زمینهای برای پیدا کردن راهی بهتر برای ادامه زندگی و مسیر روشن آینده، برای خودمان نیز خواهد بود.

دکتر صالحی با بیان اینکه این مرجع عالیقدر با یک قرن حیات خالصانه، در وجوه مختلفی الگوی امروز و فردای ما هستند، افزود: ایشان هم در اخلاق علمی و هم در روششناسی و افاضات علمی، میتوانند الگوی علمشناسی ما قرار بگیرند.

وی با بیان اینکه حیات علمی و اخلاقی، روشها، منش و سیره زندگی آیتاللهالعظمی شاهرودی و بزرگانی مانند ایشان، الگوساز است، خاطرنشان کرد: در حوزه افاضات، ابتکارات، نوآوریها و دیدگاههای آیتاللهالعظمی حاج سیدمحمود حسینی شاهرودی، الگوهایی برای حیات علمی امروز و فردای ما وجود دارد و باید از این فرصت استفاده کنیم و الگوهای خود را بازسازی، بهسازی و پیرایش کنیم. وی گفت: بخش مهمی از زندگی انسان، حیات معنوی انسان است؛ گوهر زندگی یک انسان، جوهر معنوی اوست؛ بزرگانی چون این مرجع عالیقدر، الگوهای معنوی معناشناسی و زندگیشناسی هستند و باید از این مهم استفاده کرده و معنای زندگی بهتر را بیابیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: بخش دیگری از اینگونه نکوداشتها، باید به الگوهای اجتماعی بپردازد و با شناخت کامل این بزرگان، ویژگیها و وجوه شخصیتی این بزرگان را الگوی زندگی اجتماعی خویش قرار دهیم.

وی با بیان اینکه زندگی این مرجع تقلید به چندین ویژگی آراسته بود، گفت: در مراودات ایشان هیچگونه تصنعی وجود نداشت و برخورد ایشان و ارتباطاتشان بسیار راحت و زلال بود و شخصیتی بیپیرایه و بیتکلف داشتند و عناوین برای این مرجع عالیقدر، هیچگونه تکلفی ایجاد نکرد.

دکتر صالحی با تقدیر از کمک و مساعدت بیت مرحوم آیتاللهالعظمی شاهرودی در برگزاری این همایش، افزود: دستاندرکاران باید توجه داشته باشند در برگزاری نکوداشت این مرجع عالیقدر، کارها بهگونهای باشد که با بیت ایشان هماهنگ بوده و نظر آنها را جلب کند.

وی خاطرنشان کرد: مقام معظم رهبری تأکید داشتند، نتیجه اینگونه کنگرهها و همایشها، باید دامنه وسیعتری داشته و بخشهای گستردهای از جامعه را نیز دربربگیرد و ما نیز در برگزاری این نکوداشت، تلاش کردیم تا فرآیند عمومیسازی آن بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

 

  آیتالله حسینی شاهرودی، از مراجع پیشرو در جهان اسلام بود

استاندار سمنان هم در این همایش اظهار داشت: دارالمؤمنین شاهرود، از سالها پیش خاستگاه عالمان و عارفان و خطیبان بزرگی است که نکوداشت و معرفی آنان به جامعه کنونی و جوانان و نوجوانان پاکنهاد امری ضروری است.

آشناگر با اشاره به تلاش این مرجع عالیقدر در احیای سنت حسنه پیادهروی اربعین حسینی و اثرگذاری این اقدام عنوان کرد: وجوه شخصیت ایشان نهتنها در ابعاد زندگی شخصی، بلکه در عرصههای حساس و تاریخساز اسلام و حمایت همهجانبه از نهصت امام خمینی(قد) و بهویژه واکنش به واقعه فیضیه و استقبال از امام خمینی(قد) در نجفاشرف پس از تعقیب توسط دژخیمان شاه، بر همگان مشخص است و شخصیت ایشان برای همیشه در تاریخ ماندگار شد.

 

  تکریم خدمات بزرگان تاریخ، روحیه و اعتماد به نفس جوانان را افزایش میدهد

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سمنان نیز در این همایش، اظهار داشت: تکریم خدمات بزرگان تاریخ، روحیه و اعتماد به نفس جوانان را افزایش میدهد و باور به ماندگاری کار خیر تعمیق پیدا میکند.

فلاح با بیان اینکه مفاخر بخش مهمی از هویت هر ملت هستند و قدمت شخصیتهای نامی برآمده از استان سمنان، به درازای دهها قرن تمدن و تاریخ است، افزود: در بین شخصیتهای پرآوازه و تاریخی، شخصیت آیتاللهالعظمی حاج سیدمحمود حسینی شاهرودی، بهعنوان یک گوهر بینظیر در استان، کشور و جهان اسلام میدرخشد.

 

  ۵۵ جلد کتاب پیرامون آیتالله العظمی حسینی شاهرودی به چاپ رسید

 دبیر کنگره ملی نکوداشت آیتاللهالعظمی شاهرودی(ره) هم در این همایش اظهار داشت: تبحر در فقه و اصول، زهد و تقوا، خدمات اجتماعی و سایر ابعاد شخصیتی آیتاللهالعظمی شاهرودی، مسئولیت ما را در برگزاری این همایش بسیار سنگین نمود.

حجتالاسلام نصیریفرد تصریح کرد: این کنگره و همایش، قدرشناسی قریب به یکقرن تلاش علمی مجاهدانه از عالمی است که در سند ساواک ثبت شده که ساواک بهعلت حمایت ایشان از نهضت امام خمینی(قد)، تلاش میکند، ایشان را از چشم مردم بیندازد که موفق نمیشود.

وی با بیان اینکه هدفگذاری ما این است که آثار علمی خود آیتاللهالعظمی شاهرودی و آثار پیرامون شخصیت ایشان را برای نخبگان علمی و مردم معرفی کنیم، افزود: تهیه و تولید ۱۵عنوان کتاب در ۵۵ جلد، یکی از اقدامات عملی پیرامون نکوداشت شخصیت آیتاللهالعظمی شاهرودی است که انجام شده است.

وی با بیان اینکه ۳ همایش برای نکوداشت شخصیت این مرجع عالیقدر در سمنان، مشهد و قم برگزار خواهد شد، گفت: ۲ مستند تلویزیونی در باب شخصیت این مرجع عالیمقام و یک رمان و ۱۰ نمایشنامه رادیویی بر اساس زندگی ایشان توسط صدای مرکز سمنان، در دست تهیه قرار گرفت.

 


خروج