*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


اخبار افق, اخبار افق شماره خبر: ٤١٨٤٠٩ ١٢:٠٦ - 1400/04/22   مهم ترین توصیه مراجع عظام تقلید و علما به رئیس دولت سیزدهم ارسال به دوست نسخه چاپي


مهم ترین توصیه مراجع عظام تقلید و علما به رئیس دولت سیزدهم

شناسایی و رفع نابسامانی های موجود


حجت‌الاسلام والمسلمین رئیسی رئیس‌جمهور منتخب کشور، 18‌تیر در سفری یک‌روزه به شهر علم و اجتهاد قم، پس‌از زیارت حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه(س) و انجام اعمال در مسجد مقدس جمکران با آیات عظام صافی گلپایگانی، مکارم شیرازی، شبیری زنجانی، نوری همدانی، سبحانی، حضرت آیت‌الله علوی گرگانی، آیات حسینی بوشهری رئیس شورای‌عالی جامعه مدرسین و سعیدی تولیت حرم مطهر بانوی کرامت به‌صورت جداگانه دیدار کرد. ایشان در این دیدارها با اشاره به گلایه مردم از وضعیت اقتصادی کشور بر ضرورت اهتمام جدی دولت جدید برای رفع مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم تأکید کردند.

 

 

  برقراری و تقویت ارتباط مسالمتآمیز با جهان اسلام، بهویژه کشورهای همسایه

به گزارش خبرگزاری حوزه، حضرت آیتالله صافی گلپایگانی در دیدار رئیسجمهور منتخب، با اشاره به ضرورت تلاش برای رفع گرفتاریهای مردم، اظهار کردند: بیتردید با ویژگیها و محاسنی که از شما سراغ داریم، میتوانید گامهای مفید و موثری در بهبود وضعیت زندگی مردم بردارید و در این راه دعاگوی شما هستیم.

این مرجع تقلید با بیان اینکه مردم گرفتاریهای فراوانی دارند و هر روز بر ابعاد آن اضافه میشود، گفتند: امروز مسئولیت بسیار سنگینی بر دوش شما قرار گرفته است و مردم نیز چشم امید به شما دوختهاند؛ بنابراین هر مقدار که در توان دارید، باید برای کمک به مردم تلاش کنید.

معظمله ارتباط مؤثر با جهان اسلام و کشورهای همسایه را حائز اهمیت دانستند و بیان کردند: برقراری و تقویت ارتباط مسالمتآمیز با جهان اسلام و بهویژه کشورهای همسایه از اهمیت زیادی برخوردار است که نباید از آن غفلت کرد.

 

  با تلاش شبانهروزی و مجاهدانه آرامش و آسایش را به زندگی مردم بازگردانید

حضرت آیتالله شبیری زنجانی هم در این دیدار، با تبریک به حجتالاسلام والمسلمین رئیسی برای پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری، گفتند: امروز مردم در رنج و سختی هستند و باید با تلاش شبانهروزی و مجاهدانه آرامش و آسایش را به زندگی مردم بازگرداند.

معظمله اخلاص و مجاهدت صادقانه در رفع مشکلات مردم را مورد تأکید قرار دادند و افزودند: این وعده قطعی الهی است که راههای مختلفی را برای پیشبرد امور، پیش روی تلاشگران مخلص قرار میدهد.

 

  وضع موجود را سامان دهید

حضرت آیتالله مکارم شیرازی نیز در این دیدار، ضمن اشاره به نارضایتی اقشار مختلف مردم از وضع معیشتشان، تأکید کردند: باید ریشه وضع موجود مورد توجه قرار بگیرد و اصلاح شود.

معظمله افزودند: تصور اینکه امکان ندارد وضع موجود را سامان داد، اشتباه است؛ وضعیت نابسمان فعلی قابل تغییر و اصلاح است؛ همانگونه که موارد مشابهی بودند که تصور میشد امکان اصلاح نیست؛ ولی اصلاح شدند.

 

  معضلات معیشت، بیکاری و گرانی اولویت دولت جدید باشد

حضرت آیتالله نوری همدانی هم در این دیدار، ضمن تبریک به حجتالاسلام والمسلمین رئیسی بهعنوان رئیس سیزدهمین دولت در جمهوری اسلامی ایران، بیان داشتند: شما متواضع، مردمی و شناختهشده هستید. انتخاب شما از سوی مردم بهخاطر این صورت گرفت که پرچم یک حرکت را به دست گرفتهاید تا با آن عدالت و حق را حاکم کنید.

معظمله با ابراز امیدواری مبنی بر اینکه با دولت جدید تحولی به وجود آمده و وسعت پیدا کند، به پیامهای مردم و سران کشورها به انتخاب حجتالاسلام والمسلمین رئیسی اشاره کردند و گفتند: امروز بسیاری از مردم در کشورهای اسلامی بیدار شدهاند و احتیاج به حرکتی دارند و سوابق درخشانی که از شما وجود دارد، به این راه امیدوارند.

این مرجع تقلید در ادامه با بیان اینکه امیرالمؤمنین(ع) به مالک اشتر میفرمایند: «با مردم باشید و میان مردم بروید و به مشکلات آنان پی برده و آنها را حل کنید»، گفتند: شما هم باید از این سخنان الهام بگیرید، با مردم باشید و احیای حق کنید.

ایشان با اشاره به مشکلات مردم و اولویتسنجی در آن، تأکید کردند: امروز مردم با مشکلاتی اقتصادی همچون ، معیشت، بیکاری و گرانی رو بهرو هستند. باید دولت جدید این مشکلات را درجهبندی کرده و حل معیشت مردم را در اولویت قرار دهد.

 

  جلب سرمایهگذاری به رفع مشکل معیشت کمک شایانی میکند

حضرت آیتالله سبحانی هم در این دیدار بیان کردند: اینکه قبلاز آنکه کار دولت شروع شود، با افرادی ملاقات کرده و نظرخواهی میکنید، کار بسیار خوبی است. چنانچه مجموع این نظرات جمعبندی شود، به رفع مشکلات کمک خواهد کرد.

معظمله با بیان اینکه مسأله مهم در درجه اول معیشت مردم است، افزودند: این مسأله دو اساس دارد؛ فعال کردن تولید داخل و برداشتن موانع از یکسو و جلب سرمایهگذاری از سوی دیگر.

این مرجع تقلید تصریح کردند: جلب سرمایهگذاری چه داخلی و چه خارجی به رفع مشکل معیشت، کمک شایانی میکند؛ البته این مطلب مدنظر جنابعالی است.

 

  بهرهمندی از ظرفیت عظیم نیروی جوان

حضرت آیتالله علوی گرگانی نیز در این دیدار، اظهار داشتند: ملت ایران امروز، شرایط اقتصادی مناسبی ندارند و امید است، در دوره شما مشکلات تا جایی که ممکن است، کاسته و برطرف شود.

ایشان با تأکید بر لزوم بهرهمندی از ظرفیت اقشار مختلف جامعه برای رفع مشکلات کشور، بیان کردند: این مسئولیت بسیار سنگین است و خدا به شما کمک کند. نخستین موضوعی که باید در کشور مورد توجه باشد، بهرهمندی از ظرفیت عظیم نیروهای ارزشمند جوان است که مقام معظم رهبری نیز بر این موضوع تأکید دارند.

حضرت آیتالله علوی گرگانی عنوان کردند: موضوع کشاورزی در کشورمان دارای اهمیت زیادی است؛ چون در نظام بشر همه به کشاورزی وابسته هستند و باید مشکلات کشاورزان مورد توجه قرار بگیرد. همچنین طبقات فرهنگیان و تجار نیز باید مورد اعتنا باشند.

 

  جامعه مدرسین آماده کمک به دولت است

به گزارش پایگاه اطلاعرسانی دفتر جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، آیتالله حسینی بوشهری نیز، 18تیر در نشست شورایعالی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با حجتالاسلام والمسلمین رئیسی که در سالن اجتماعات این نهاد حوزوی در قم برگزار شد، ضمن تبریک به رئیسجمهور منتخب، از اهتمام وی به دیدار با مراجع تقلید تقدیر کرد و گفت: جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، نیمقرن سابقه تلاش در استقرار نظام اسلامی داشته و در تنهایی حضرت امام(قد)، شخصیتهایی که آن زمان حضور داشتند، مرجعیت ایشان را در مقابل دستگاه طاغوت تثبیت کردند و خود و تمام آبرویشان را در طبق اخلاص برای حضرت امام(قد) و نهضت اسلامی گذاشتند و این روند همچنان در همه مسائل مختلف کشور ادامه دارد.

رئیس شورایعالی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، بیان کرد: اعضای جامعه مدرسین بهعنوان همراهان نظام اسلامی و یاران رهبر عزیز و فرزانه انقلاب اسلامی، در حوزه مقدسه نقشآفرینی میکنند و این نعمت الهی جای شکر دارد. وی با بیان اینکه جامعه مدرسین شخصیتهای بزرگی را از دست داده است، افزود: همانطور که رهبر معظم انقلاب بارها فرمودهاند، قوام جامعه مدرسین، الزاماً به اشخاص نیست؛ بلکه یکنهاد مقدس، بالنده، پویا و تأثیرگذار بوده و هست و خواهد بود.

امامجمعه قم با اشاره به پیروزی حجتالاسلام والمسلمین رئیسی در انتخابات، اظهار داشت: این دوره از انتخابات در شرایطی برگزار شد که تمام جبهه کفر و دشمنان اسلام به صحنه آمده بودند که چنین اتفاقی نیفتد؛ ولی علیرغم تلاش دشمنان این اتفاق مبارک رخ داد.

عضو هیئترئیسه مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: حجتالاسلام والمسلمین رئیسی مدال افتخار خود را بعداز دو سالواندی از رهبر معظم انقلاب در جایگاه قوه قضائیه دریافت کرد و به نظر بنده، چنین مدال افتخاری نصیب هرکس نمیشود. تکریم مقام معظم رهبری از حجتالاسلام والمسلمین رئیسی سرمایه بزرگی است که بتوانند راه آینده را از آنچه در قوه قضائیه بوده بهتر طی کند و به سرانجام برساند.

وی با بیان اینکه شرایطی که امروز در جامعه وجود دارد شرایط سختی است، خطاب به رئیسجمهور منتخب گفت: همه ازجمله اعضای جامعه مدرسین این شرایط سخت را درک میکنند و میدانند که شما در چه شرایطی این مسئولیت را قبول کردهاید؛ مشکلات یکی پس از دیگری خود را نشان میدهد و برای هریک از اینها باید تدبیر مناسب داشته باشید.

آیتالله حسینی بوشهری با بیان اینکه مردم نگرانی و گلایهمندیهایی داشتند و دارند، گفت: همه مردم و آنهایی که در انتخابات شرکت نکردند و یا به حجتالاسلام والمسلمین رئیسی رأی ندادند؛ ولی بهخاطر عملکرد مثبتشان در دستگاه قضا به وی امیدوارند و دلبستهاند.

دبیر شورایعالی حوزههای علمیه بیان داشت: روحانیت به هر شکلی که میتواند باید پایکار بیاید تا چهره اسلام و انقلاب و هم چهره روحانیت و دینداران در نگاه مردم و جهانیان زیبا جلوه کند و عملکرد حجتالاسلام والمسلمین رئیسی میتواند این نوید را بدهد که یک روحانی پرتلاش و خستگیناپذیر میتواند کارهای بزرگ انجام دهد.  وی با بیان اینکه امروز با آسیبهای فراوانی درگیر هستیم که یکی از آنها حالت یأسی است که بهخاطر عدم تحقق وعدهها اتفاق افتاده است، بر رفع معضلاتی همچون؛ کارهای غیرکارشناسی، فقر، کاهش جمعیت، مسأله سقطجنین و... تأکید کرد.

رئیس شورایعالی جامعه مدرسین با بیان اینکه برخی ولنگاریها در جامعه، موجب نگرانی رهبر معظم انقلاب نیز شده است، خاطرنشان کرد: اشتغال، معیشت، امر ازدواج جوانان، بیکاری، فضای مجازی، مسکن، عفاف و حجاب، ساماندهی سلامت مردم و رفع بلیه بیماری کرونا، مسائل بانکی، جذب کادری معتقد به نظام اسلامی، اصلاح ساختار تشکیلات اداری و... از مشکلاتی است که باید به آنها توجه شود. باید اولویتهایی که ملموس برای مردم باشد، اتفاق بیفتد و مردم احساس کنند که اتفاق جدیدی برای آنها افتاده است.

وی با بیان اینکه ما آینده روشنی را میبینیم، ادامه داد: جامعه مدرسین حوزه علمیه قم آماده است، در راستای کمک به دولت جدید، بستهای در زمینه مباحث فرهنگی، سیاسی، اقتصادی، علمی و ساختاری تهیه کند و تقدیم نماید. همچنین از ظرفیت حوزویانی که با مباحث اقتصادی آشنا هستند نیز، استفاده شود.

گفتنی است، در این جلسه، دیگر اعضای جامعه مدرسین نیز به بیان دیدگاههای خود و ارائه پیشنهادهایی به رئیسجمهور منتخب برای بهبود اوضاع اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و... پرداختند.

 

 نظرات متخصصان حوزه پشتوانه دولت ماست

حجتالاسلام والمسلمین رئیسی هم، در این دیدارها با قدردانی از مواضع و بیانات راهگشای ایشان در دعوت مردم به حضور در انتخابات، اهتمام دولت به استفاده از نظرات و رهنمودهای مراجع تقلید و نخبگان کشور را مورد اشاره قرار داد و گفت: دولت خود را در خط مقدم رفع مشکلات مردم و ایجاد گشایش در زندگی مردم میداند و تلاش میکند، با جلب اعتماد مردم و استفاده از نظرات نخبگان در مسیر رفع مشکلات گامهای مؤثر بردارد.

وی خاطرنشان کرد: بهرغم همه مشکلات و کاستیهایی که امروز در عرصههای مختلف وجود دارد، به ظرفیتهای کشور و توان جوانان و نخبگان باور دارم و تلاش خواهیم کرد، وضعیت موجود را بهنفع مردم تغییر دهیم.

به گزارش پایگاه اطلاعرسانی دفتر جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، حجتالاسلام والمسلمین رئیسی در نشست شورایعالی  جامعه مدرسین در 18تیر  نیز، عنوان کرد: با توجه به امکانات، مواهب الهی و نیروی انسانی کارآمدی که کشور ما دارد، فکر میکنیم که راه برونرفت از مشکلات وجود دارد.

وی افزود: امروز سفره و اعتماد مردم آسیبدیده و امکان اینکه این اعتماد عمومی بازگردد وجود دارد و منظومه نظرات رهبر معظم انقلاب و بیانیه گام دوم انقلاب در اختیار ما قرار دارد.

رئیسجمهور منتخب با بیان اینکه امروز امری که ضروری است، ایجاد یک تحول است و در این زمینه، باید فاصله وضع موجود با وضع مطلوب کم شود، مطرح کرد: امروز ضرورت دارد که همه خدماتی را که در دولتهای قبلی کشیده شده، ارج نهاد؛ اما شرایط و وضع موجود طوری است که مردم نسبت به شرایط ناراضی هستند.

حجتالاسلام والمسلمین رئیسی ادامه داد: نخبگان ما ابراز نگرانی میکنند و حتماً امکان بهبود وضع کشور وجود دارد. این امر با کار جهادی همراه با شناخت مسائل کشور، شناخت راهکارها، تشخیص اولویتها و حرکت به سمت این اولویتها امکانپذیر است.

رئیسجمهور منتخب مردم با تأکید بر اینکه ما نظام مسائل کشور را در ابعاد مختلف و در زمینه آسیبهای اجتماعی بررسی کردهایم، خاطرنشان کرد: ما در تحولات کشور نیازمند پایههای نظری هستیم؛ بسیاری از مسائل مانند معنویت، عدالت، امنیت و... در اجرا در اختیار دولت است؛ اما در تولید علم و دانش، مراکز حوزوی و دانشگاهی یاریرسان ما خواهند بود. وی ادامه داد: هر دولتی سلیقهای دارد؛ اما مبنای تحولات کشور باید حسابشده باشد که لازم است این مبناها، ریشه در مبانی دینی و علمی داشته باشد.

حجتالاسلام والمسلمین رئیسی یادآور شد: شناخت وضعیت موجود از اولویتهای ماست؛ بهبود وضعیت آب، برق، بیکاری، گرانی و تورم در دستور کار دولت ما قرار دارد.

رئیسجمهور منتخب مردم ابراز کرد: در همه ادوار گذشته به اهلسنت وعده و وعید داده شد. در این دوره ما هیچ وعدهای به این عزیزان ندادیم؛ اما همانگونه که ما در خدمات اجتماعی به شیعیان توجه داریم، به اهلسنت نیز توجه خواهیم داشت.

حجتالاسلام والمسلمین رئیسی تأکید کرد: رهبر معظم انقلاب اقدامات اخیر قوه قضائیه را «امیدآفرین» نامیدند؛ آقایان روحانی و لاریجانی از من در آن دوران پرسیدند که شما درباره مبارزه با فساد چهکاری خواهید کرد؟ ما بیان کردیم که به همه پروندههایی که روی میز ماست، رسیدگی خواهیم کرد.

وی ابراز کرد: باور مبارزه با فساد در بین مردم ایجاد شده و ما برای این امر، برنامههای کوتاهمدت، میانمدت و بلندمدت داریم.

حجتالاسلام والمسلمین رئیسی یادآور شد: وعدههایی که ما در انتخابات دادهایم، با نظام اداری اجرائی فشل محقق نمیشود و ما برای این منظور باید یک نظام اداری قوی ایجاد کنیم.

وی در ادامه، با بیان اینکه، درباره استفاده از اسناد حوزوی نکتههای خوبی بیان شد که ما بررسی این اسناد را در دستور کار قرار خواهیم داد، تصریح کرد: نظرات تخصصی حوزویان پشتوانه دولت ما خواهد بود و سعی ما این است که از این ظرفیت بزرگ استفاده کنیم.

رئیسجمهور منتخب مردم تصریح کرد: نخستین برنامه دولت ما حل مشکل برق و مدیریت مصرف آب خواهد بود؛ متأسفانه برخی از استانهای ما در ترسالیها هم مشکل آب داشتند و ریشه این مشکلات مدیریت است.


خروج