*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


بین الملل, بین الملل, بین‌الملل شماره خبر: ٤١٨٣٩٨ ١١:٢٠ - 1400/04/20   نمایندگی آیت‌الله‌العظمی مکارم شیرازی در هندوستان ارسال به دوست نسخه چاپي


نمایندگی آیت‌الله‌العظمی مکارم شیرازی در هندوستان

تجلیل از مقام علمی و اخلاقی آیت‌الله‌العظمی مکارم شیرازی در هندوستان


به گزارش خبرگزاری حوزه، همزمان با شب ولادت امام رضا(ع)، وبینار بین‌المللی بررسی حیات علمی و سیره عملی حضرت آیت‌الله مکارم شیرازی به‌همت نمایندگی ایشان در هندوستان برگزار شد.

 

در این مراسم حجج اسلام مهدویپور نماینده مقام معظم رهبری در هند، سیداحمدعلی عابدی نماینده حضرت آیتالله سیستانی و امام جمعه مسجد خوجه اثنیعشری بمبئی، سیدشباب نقوی نماینده حضرت آیتالله مکارم شیرازی در هند، محمدرضا صالح نماینده سابق جامعةالمصطفیالعالمیه در هندوستان، سیدمحسن تقوی امامجمعه مسجد جامع شیعیان دهلی، سیدتحقیق حیدرصاحب امامجمعه بهادنگر ایالت گجرات هند، مولانا ناظرمهدی محمدی رئیس جمعیت علمای اثنیعشری کارگیل، سیدعلیباقر عابدی مدیر حوزه علمیه امامالهدی سیدهزینب دمشق سوریه، فضلایی از ایران و هند، آشوری وابسته فرهنگی و مسئول خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در بمبئی و دیگر علاقهمندان به مقام مرجعیت شیعه حضور داشتند.

در این وبینار، حجتالاسلام والمسلمین مهدویپور نماینده مقام معظم رهبری در شبهقاره هند در سخنانی بیان داشت: این مرجع عالیقدر جهان اسلام آثاری منحصربهفرد و بسیار گرانبها را به رشته تحریر درآوردهاند که تفسیر نمونه یکی از آنهاست. دیگر آثار ایشان در زمینههای مختلف نیز بسیار مهم و درخور آموختن است. امید است که جامعه اندیشمند و محقق به آموختن آثار ایشان بپردازند.

در ابتدای این وبینار، حجتالاسلام والمسلمین سیدشباب نقوی نماینده این مرجع عالیقدر در هند نیز، گفت: حضرت آیتالله مکارم شیرازی نویسنده و مفسر قرآن و مرجع تقلید شیعیان و استاد درس خارج فقه و اصول در حوزه علمیه قم هستند. ایشان یکی از هفت مرجع معرفیشده از سوی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در سال ۱۳۷۳ش پساز درگذشت آیتاللهالعظمی اراکی میباشند. این مرجع عالیقدر از جوانی تألیفات بسیاری بهجای گذاشتهاند و تا دهه ۱۳۹۰شمسی، نزدیک به یکصد اثر از ایشان به زیور چاپ مزین گردیده است. ایشان از مدیران مجله مکتب اسلام بهویژه قبلاز پیروزی انقلاب اسلامی بود. تفسیر نمونه از تفاسیر معاصر قرآن، حاصل کار گروهی به سرپرستی ایشان بود. مدارس علمیه مانند مدرسه فقهی امام کاظم(ع)، مؤسسات پژوهشی مانند مرکز تخصصی شیعهشناسی و همچنین شبکه ماهوارهای ولایت، از جمله مراکزی است که از سوی دفتر ایشان اداره میشود.

در ادامه آقای آشوری وابسته فرهنگی و مسئول خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران، هم در این مراسم اظهار داشت: مرجع عالیقدر حضرت آیتالله مکارم شیرازی در سن ۲۴ سالگی به اخذ اجتهاد مطلق با اجازه از دو تن از بزرگان نجف نائل شدند و پساز آن بهدلایلی به شهر مقدس قم آمدند و در آنجا ساکن شدند. بیشاز ۶۵ سال است که حوزه علمیه قم از دروس ایشان بهرهمند میگردد و طلاب بسیاری از درس ایشان فیض بردهاند و توانستهاند بهعنوان مبلغانی آگاه با اندیشههای نو و خلاق به کار تبلیغ بپردازند. ایشان در سطوح عالی و خارج فقه و اصول همواره تدریس میکنند.

 آشوری در ادامه با اشاره به آثار و انتشارات بسیار مهم این مرجع عالیقدر، خاطرنشان کرد: از ایشان بیشاز صد اثر نفیس بهجای مانده است که تفسیر نمونه در زمره یکی از مهمترین و بهترین آنها محسوب میگردد. ایشان در زمینههای مختلفی همچون ترجمه قرآن کریم و نهجالبلاغه و مباحث فقه و اصول، اعتقادی، فلسفی، آثار اخلاقی و زندگی معصومین(ع) کتابهای متعددی با قلمی روان و نثری دلنشین به رشته تحریر درآوردهاند و امید است، نسل جوان در همه کشورهای جهان از آثار و خدمات علمی ایشان بهرهمند گردند.

در ادامه سخنرانان و اندیشمندان اسلامی از سایر کشورها و نقاط جهان درباره شخصیت مرجع عالیقدر حضرت آیتالله مکارم شیرازی سخنرانی کردند و از تفسیر نمونه ایشان بهعنوان اثری گرانسنگ یاد کردند که بهزبانی ساده برای فهم همه اقشار جامعه به رشته تحریر در آمده است.

حجتالاسلام والمسلمین حبیبیتبار از قم نیز در این وبینار گفت: من بهنمایندگی از ایشان در جمع شما عزیزان حضور دارم و برگزاری این وبینار در این شب خجسته را به فال نیک گرفته و امیدواریم که در آینده پساز بر طرف شدن محدودیتها و مشکلات ناشی از اپیدمی ویروس کرونا، بتوانیم همه شما را ملاقات کنیم.


خروج