*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


اخبار افق, اخبار افق شماره خبر: ٤١٦٤٩٩ ١٣:٤٤ - 1399/10/24   مدیر مرکز تخصصی تفسیر مدرسه علمیه امام موسی کاظم(ع) ارسال به دوست نسخه چاپي


مدیر مرکز تخصصی تفسیر مدرسه علمیه امام موسی کاظم(ع)

۲هزار نفر در سطوح مختلف مرکز تخصصی تفسیر فارغ‌التحصیل شدند


مرکز تخصصی تفسیر و علوم قرآن که از سال ۷۰ تحت اشراف آیت‌الله‌العظمی مکارم شیرازی در قم راه‌اندازی شد، تا به امروز بالغ بر ۲ هزار نفر در مقاطع سطوح ۲ تا ۴ فارغ‌التحصیل داشته است.

حجتالاسلام والمسلمین ملکی، ۱۶دی در گفتوگو با خبرگزاری حوزه، با اشاره به برگزاری آزمون تخصصی تفسیر در رشته اخلاق در قرآن، گفت: مرکز تخصصی تفسیر و علوم قرآن که از سال ۷۰ تحت اشراف حضرت آیتالله مکارم شیرازی در قم راهاندازی شد، تا به امروز بالغ بر ۲هزار نفر در سطوح ۲، ۳ و ۴ فارغالتحصیل داشته است.

قائممقام مدیر حوزههای علمیه در امور استانها، افزود: در ۹ سال ابتدایی، این مرکز اقدام به پذیرش دانشپژوه در موضوع تفسیر تنها در سطح۴ میکرد؛ بعداز شکلگیری شورای گسترش وقتی مقدار مباحث دقیقتر و جزئیتر شد، سطح۴ به سطح ۲ و ۳ البته با تعیین و تصویب سرفصلها و عناوین موکول شد.

مدیر مرکز تخصصی تفسیر مدرسه علمیه امام موسی کاظم(ع) اظهار داشت: اما از سال۹۰ با قبول مسئولیت این مرکز، تلاش این بود، سطح۴ تفسیر راهاندازی شود. این امر پیگیری شد و به نتایج خوبی هم رسید و امروز بعداز راهاندازی آن، شاهد ۴ دوره فارغالتحصیلی دانشپژوهان هم هستیم.

حجتالاسلام والمسلمین ملکی گفت: در مدیریت جدید کاری که صورت میگیرد، راهاندازی درختواره رشتههاست. در حال حاضر چند مرکز تخصصی تفسیر، تحت اشراف مراجع تقلید است؛ این مراکز تنها در سطح ۳ اقدام به جذب طلبه در موضوع تفسیر البته نه بهصورت تخصصی میکنند و عموماً در سطح ۴ اصلاً پذیرش طلبه ندارند.

مدیر مرکز تخصصی تفسیر مدرسه علمیه امام موسی کاظم(ع) اظهار داشت: این مرکز تخصصی تفسیر هم که تحت اشراف حضرت آیتالله مکارم شیرازی اقدام به فعالیت میکند، رشته اخلاق در قرآن را برای سطح۴ انتخاب کرد و گروههای علمی که در مدیریت جدید شکل گرفت، عناوین و فصلهای موضوع فوق را تدوین و به شورای گسترش ارسال کردند و نهایتاً این شورا هم این رشته را در سطح۴ تصویب کرد.

وی با بیان اینکه آزمون تخصصی سطح4، ۱۵دیماه با حضور طلاب دانشپژوه در همین مدرسه علمیه امام موسی کاظم(ع) در قم برگزار شد، گفت: ممکن است، در سال آینده رشتههای دیگری در همین سطح به تصویب برسد و این مرکز اقدام به پذیرش کند. هماکنون در حال آمادهسازی سرفصلها هستیم.

قائممقام مدیر حوزههای علمیه در امور استانها افزود: درختواره رشتهها باعث شد این چند مرکز تخصصی در رشتههای خاص اقدام به پذیرش قرآنپژوه کنند که در آینده نزدیک شاهد فارغالتحصیلان در رشتههای مختلف قرآنی خواهیم بود که بتوانند در جامعه و مراکز علمی مفید باشند.


خروج