*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


اخبار افق, اخبار افق شماره خبر: ٤١٦١٥٩ ١٣:٤٤ - 1399/09/25   مدیر حوزه‌های علمیه کشور ارسال به دوست نسخه چاپي


مدیر حوزه‌های علمیه کشور

تمدن‌سازی در گروی استخراج درست گزاره‌های علمی و اسلامی است


آیت‌الله اعرافی، تمدن‌سازی را در گروی استخراج درست گزاره‌های علمی و اسلامی دانست و گفت: استخراج گزاره‌های دینی، نظام‌سازی فکری و پیاده‌سازی خروجی در قالب‌های نظام‌های علمی و زندگی بشر سه گام بزرگی است که در اجتهاد تمدن ساز باید مورد توجه قرار گیرد.

به گزارش خبرگزاری حوزه از یزد، آیتالله اعرافی، 19آذر در نشست مجازی علمی- پژوهشی با عنوان «جنبش علمی استعدادهای برتر؛ فرصتها و چالشها» که از سوی حوزه علمیه خواهران یزد برگزار شد، با اشاره به اینکه منطق استنباط را باید بهشکل هرمی تقسیم کرد، گفت: در متدولوژی اجتهادی، قواعد استنباط و اصول اجتهادی که مشترک بین همه علوم و معارف اسلامی است و در منابع و متون مختلف از کتاب و سنت بهکار میرود، در رأس و قله هرم قرار میگیرد.

وی با بیان اینکه در دامنه این هرم، نیازمند روششناسیهای تخصصی تفکیکشده هستیم، افزود: روششناسی تحقیق در فقه و اصول فقه و روششناسی تحقیق در گزارههای توصیفی و کلامی، عقلی و کلامی اعم از عقلی و نقلی هستیم و سه استنباط گزارههایی که در مسائل اخلاقی بهکار میرود.

مدیر حوزههای علمیه کشور با اشاره به روششناسی فهم گزارههای دینی از منابع دینی، گفت: یک روششناسیهای خاصی داریم که در حوزه کتاب، سنت و عقل باید پایهریزی شود؛ دستمایههای اینها در اصول ما و همینطور در قواعد تفسیر وجود دارد و هر اقدامی باید متکی بر آشنایی با این روششناسی باشد.

آیتالله اعرافی اظهار کرد: بهدلیل حساسیتهایی که در پژوهشهای دینی بهعلت نسبتهایی که به خدا داده میشود و گزارههایی که در سعادت ابدی بشر اثر دارد، وجود دارد، این دقت در روششناسی را باید مهم پنداشت و در این امر کوتاهی نکرد.

وی افزود: در حوزه علوم تجربی، ریاضی و علوم انسانی هم دیده میشود که در گفتمانهای علمی، متدولوژیهای تحقیق چه اهمیتی دارد، بنابراین باید در تاریخ علوم اسلامی به متدولوژیهای شکلگرفته توجه شود.

این استاد حوزه بیان کرد: در مسیر توسعه علوم اسلامی و اندیشهورزی در معارف دینی و اسلامی، هنگام مراجعه به احادیث و روایات، نیازمند آشنایی درست با قواعد علم رجال هستیم و نباید بهصرف دیدن یک روایت، بدون قدرت بر بازشناسی سند آن و قواعد رجالی که راه تصحیح اسناد را به ما نشان میدهد، به داوری نهایی پرداخت.

عضو شورایعالی حوزههای علمیه کشور خاطرنشان کرد: آشنایی با موضوعات، نکته دیگری است که در تحقیقات اسلامی مخصوصاً نوآوریها، اهمیت دارد؛ پیدا کردن پرسشها و مسألههای دقیق، مستلزم این است که فرد دارای مطالعه باشد؛ خصوصاً مطالعات اجتماعی و علوم انسانی با همه ظرافتها و دقتهایی که دارد، در پردازش سؤالها و گسترش مرزهای دانش خیلی اثر دارد.

وی با مهم دانستن نظام اخلاقی، حقوقی و فقهی پژوهش، اظهار کرد: این یک مسأله مهمی است که باید در جای دیگر به آن پرداخت؛ اما برای ساختن یک تمدن جدید و اسلامی نیازمند آن هستیم که در مرحله اول گزارههای علمی و اسلامی را درست استخراج کرده و در مرحله بعد به نظامسازی بپردازیم. علاوه بر این موارد، باید دامنههای معارفی اجتهادی خود را در قلمروهای علوم انسانی، فناوریها، سبکهای زندگی، هنر، معماری، نظامات حقوقی، ساختارهای فردی و اجتماعی و غیره جلوهگر سازیم.

آیتالله اعرافی در پایان به سه گام بزرگی که در اجتهاد تمدنساز باید مورد توجه قرار گیرد اشاره کرد و گفت: استخراج گزارههای دینی، نظامسازی فکری و پیادهسازی خروجی در قالبهای نظامهای علمی و زندگی بشر، سه گام بزرگی است که در اجتهاد تمدنساز باید مورد توجه قرار گیرند.


خروج