*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


اخبار افق, اخبار افق شماره خبر: ٤١٥٨١٧ ١٣:٢٠ - 1399/09/01    ارسال به دوست نسخه چاپي


علامه طباطبایی (ره) تفسیر را به حوزه‌های علمیه آورد و ناخالصی های فلسفه را برداشت


در پیام آیت‌الله‌العظمی مکارم شیرازی به بزرگداشت علامه طباطبایی (ره) تصریح شد

این مرجع تقلید با اشاره به فعالیتها و خدمات علامه طباطبایی (ره) تصریح کردند: احیای مجالس تفسیر در حوزههای علمیه، زدودن ناخالصیهای فلسفه و مقابله با فلسفه مادیگری جهت جلوگیری از هجمهها علیه مسایل مذهبی و روحانیون، از فعالیتهای مهم علامه طباطبایی (ره) به اسلام و حوزههای علمیه است.


به گزارش خبرگزاری حوزه، حضرت آیتالله مکارم شیرازی، ۲۵آبان در مراسم گرامیداشت سیونهمین سالگرد ارتحال علامه سیدمحمدحسین طباطبایی (ره) که در محل دارالقرآن علامه در قم برگزار شد، در پیامی تصویری گفتند: خدا را شکر میکنیم که بار دیگر خدا توفیق داد تا سالگرد علامه طباطبایی را برپا داریم؛ علامه از شخصیتهای برجسته زمان ما بود و خدمات زیادی به اسلام، مکتب اهلبیت و حوزههای علمیه ارائه کرد.


معظمله با تأکید بر اینکه در بین خدمات علامه طباطبایی سه خدمت از خدمات ایشان از نظر ما بسیار مهم است، تصریح کردند: اول احیای مجالس تفسیر است که در حوزههای علمیه بود ولی در حاشیه بود و ایشان تفسیر را به حوزهها آورد و به آن رسمیت داد.


معظمله با اذعان به اینکه مرحوم علامه قلب صاف و پاکی داشت و به واسطه این خلوص نیتش، مرکزی به وسیله خیرین در متن شهر و خانه ایشان ساخته شد و تبدیل به دارالقرآن علامه شد، تصریح کردند: در حال حاضر این دارالقرآن فضایی برای احیای آثار علامه و یادآوری خدمات ایشان شد و این مرکز نمادی از این است که ما اگر برای خدا کار کنیم خدا کار ما را رشد میدهد و این پیامی برای طلاب است که راه را با قدرت ادامه داده و منتظر عنایات الهی باشند.


این مرجع تقلید با بیان اینکه علامه طباطبایی سبب شد مساله تفسیر قرآن که از مهم ترین مسایل علماست، به سطح بالای حوزهها برسد، خاطرنشان کردند: ایشان قرآن را از غریبی بیرون آورد که خدمت بزرگی به تفسیر و حوزهها بود.


ایشان افزودند: دومین کار ایشان این بود که فلسفه ما ناخالصیهایی داشت که باعث ایراد بود و با آموزههای ما نمیساخت و ایشان ناخالصیها را برداشت و دو کتاب فلسفی نوشت که هماهنگ با آموزههای اسلام بود و کتاب درسی حوزهها شد.


حضرت آیتالله مکارم شیرازی اضافه کردند: خدمت سوم این بود که در عصر ایشان و عصر ما فلسفه مادیگری کولاک میکرد و طرفداران مادیگری هجوم زیادی بر مسایل مذهبی و روحانیون داشتند؛ ایشان آمد و برنامهریزی کرد و جلوی آنها ایستاد و کتابی نوشت که نقش مؤثری در این زمینه داشت.


دارالقرآن علامه گام مهمی در جهت گسترش فرهنگ قرآنپژوهی برداشته است

حجتالاسلام والمسلمین محمدعلی مهدویراد استاد علوم قرآن و حدیث حوزه علمیه هم در این مراسم، تبیین نقش بیبدیل سنت در فهم قرآن را از خدمات مهم علامه طباطبایی دانست و افزود: اگر چه علامه طباطبایی در تفسیر آیه به آیه قرآن مشهور است، اما منحصر دانستن او در این زمینه، نوعی بیتوجهی به معارف اهلبیت (علیهم السلام) است.


استاد دانشگاه تهران با تأکید بر اینکه علامه طباطبایی در پیوند با قرآن به تفسیر قرآن به قرآن شهره است، اظهار کرد: ولی آنچه که علامه به آن بیشاز دیگران مشهور است عمیقتر از چیزی است که از آن سخن میگوییم و بابت آن علامه را میستاییم.


وی خاطرنشان کرد: البته یک شهرت ناصوابی هم وجود دارد که هنوز هم برخی به آن دامن میزنند و آن اینکه انگار وقتی ایشان تفسیر قرآن به قرآن گفتند، نوعی بیتوجهی به معارف اهلبیت (علیهم السلام) است که در واقع اینطور نبوده است.


استاد علوم قرآن و حدیث حوزه با اشاره به نقش بیبدیل سنت در فهم قرآن گفت: علامه دو خدمت بزرگ به سنت کردند یکی فهماندن چگونگی تعامل با سنت تفسیری و دوم پیرایش روایات تفسیری است.


وی افزود: علامه طباطبایی در خدمت به روایات تفسیری در بین مفسران قطعا بینظیر است و اینکه استاد شهید مطهری فرمودند یک قرن باید بگذرد تا لایههای پنهان المیزان روشن شود واقعا درست است.


خروج