*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


رواق شهیدان, رواق شهیدان شماره خبر: ٤١٠٤١٩ ١١:٥٤ - 1398/09/13   طلبه شهید مهدی کوشافررواق شهیدان 610 ارسال به دوست نسخه چاپي


طلبه شهید مهدی کوشافررواق شهیدان 610

طلبه شهید مهدی کوشافر


شهیدی از شهدای دفاع مقدس و نوه آیت‌الله حاج شیخ احمد حجتی میانجی بود که در وصیت‌نامه‌اش، یاری رساندن به اسلام را هدف حضورش در جبهه و خونش را هدیه مریدان امام خمینی‌ قدس سره دانست...


 تولد و تحصیل

مهدی کوشافر متولد سال 1345ش در تهران بود که دوران کودکی را در محله نیکنام در جنوب شرق تهران سپری کرد. پس از طی دوره راهنمایی، راه پدربزرگ، دایی و برخی از اقوام روحانی خود را پیش گرفت و برای فهم علوم دینی وارد حوزه علمیه حضرت ولیعصر عجل الله تعالی فرجه الشریف تبریز شد. با اینکه از خانوادهاش دور بود، ولی با روحیه بالا کتاب جامع المقدمات و بخشی از سیوطی را فرا گرفت.

 اخلاق دینی

در احوالات شهید کوشافر نوشتهاند که به انجام امور دینی اهتمام داشت. از گناه و کارهای ناپسند دوری میجست. معلم بیحجابی داشت که در یک فرصت مناست او را به رعایت شئونات اسلامی دعوت کرد. فردی مهربان و لطیف بود که به قشر محروم جامعه و محل زندگیاش توجه داشت.

در مدت کوتاه حضورش در حوزه، مورد توجه طلاب و مسئولین مدرسه قرار گرفته بود. به رشتههای کوهنوردی و اسب سواری علاقهمند بود.

 نگاه شهید به دفاع مقدس

ایشان همواره مسایل جبهه را دنبال میکرد، برادرش از رزمندگان دفاع مقدس بود و او نیز با پیگیری و سماجت در صدد موافقت نظر مسئولین حوزه برای اعزام به جبهه بود. کمک به مجروحین جنگی در بیمارستان تبریز، یکی از کارهای مشتفقانه طلاب حوزه تبریز بود که شهید کوشافر از جمله آن افراد داوطلب به حساب میآمد.

 حضور در منطقه جنگ

آن روزی که مهدی قصد رفتن به منطقه جنگی را داشت، مادرش به او گفت: هنوز برادرت مجید در جبهه است، کمی صبر کن تا او بیاید. پاسخ داد: حضور برادرم در آنجا هرگز نمیتواند بهانهای برای فرار من از مسئولیتم باشد.

در عملیات والفجر4 که در منطقه دره شیلر شمال مریوان و پنجوین اتفاق افتاده بود، او بهعنوان کمک تیربارچی مشغول رزم با دشمن شد و وقتی همرزمش به شهادت رسید، خودش تیربار را بهدست گرفت و ساعاتی را دلاورانه به مبارزه با دشمن پرداخت.

سرانجام او هم به شهدای آن عملیات میپیوندد و در خون خود غوطهور میشود. پیکر آغشته به خون شهید، در همان شب به پشت جبهه منتقل شد و پس از ادای احترام در تهران، در بهشت زهرا قطعه 29 ردیف اول به خاک سپرده شد.

 فرازی از وصیت

مگر نه اینکه بهفیض شهادت نائل آمدن، پاداش اخلاص در عمل نیک است که من، نه عمل نیک دارم و نه اخلاص، اما وقتی نگاهی به رحمت واسعه الهی انداختم، دلگرم شدم و خودم را برای شهادت آماده کردهام.

اتصال خود را با خدای تعالی محکم سازید و در این طریق فقط اطاعت از خداوند را در نظر داشته باشید. قدری به فکر روز جزا باشید و نسبت به جامعه و کشور احساس مسئولیت داشته باشید. تهیدستان را از یاد مبرید تا خداوند شما را از یاد نبرد. اگرچه من به گفتههای بالا عمل نمیکردم، اما شخصی میگفت: «اگر ما دکتر خوبی نیستیم، ولی نسخههای خوبی داریم.»

منبع: حماسهسازان همیشه جاوید

تهیه وتنظیم: علیاکبر بخشی


خروج