*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


اخلاق در حوزه, اخلاق در حوزه شماره خبر: ٤١٠٠١٦ ١٩:٤٠ - 1398/08/24   اهمیت نماز شب  در زی طلبگی / آیت‌الله‌العظمی مظاهریدرس اخلاق شماره 607 ارسال به دوست نسخه چاپي


اهمیت نماز شب  در زی طلبگی / آیت‌الله‌العظمی مظاهریدرس اخلاق شماره 607

اهمیت نماز شب در زی طلبگی / آیت‌الله‌العظمی مظاهری


این دستورالعملی که در اول سوره مزمل آمده و آن شب بیداری و سحرخیزی است، یک دستورالعمل مهم و تأثیرگذار در شئون مختلف زندگی می‌باشد. آیه می‌فرماید: «یا ایها المزمل ٭ قم اللیل إلا قلیلاً ٭ نصفه أونقص منه قلیلاً ٭ أو زد علیه»؛ یعنی به اندازه ممکن در شب بیدار باش، یک ساعت بیداری قبل از اذان صبح در زندگی تأثیر دارد. برای این‌که در کارهایمان توفیق پیدا کنیم، برای این‌که در روز مشکل روحی پیدا نشود، خیلی تأثیر دارد...


 لزوم بیداری در شب برای طلاب

ما طلبهها حتماً باید این شب بیداری را داشته باشیم و اگر نباشد، خیلی ضرر کردیم. مرحوم آیتاللهالعظمی نجفی مرعشی میفرمودند که یک طلبه سیدی خدمت امام زمان؟عج؟ رسیده بود و در گرفتاری عجیبی هم بود، وقتی آقا گرفتاریاش را رفع کردند، به او فرمودند: «ننگ است کسی طلبه باشد، اما نماز شب نخواند.» ما طلبهها اگر قدر و منزلتمان را بدانیم دیگر خواه ناخواه نماز شبخوان میشویم و لازمه خواندن نماز شب، اهمیت دادن به نماز اول وقت است.

یکی از علمای بزرگ به من میگفتند که به آیتالله بهجت گفتم که آقا یک نصیحتی به من بکنید، فرمودند: اگر هر سعادتی میخواهی و به هر کجا میخواهی برسی، نماز را اول وقت بخوان.

علیکل حال مرد آن است که روز به کتاب و کسب و کارش مشغول باشد، ولی در شب به آیه «قم اللیل»؛ توجه داشته باشد. شب باید برای خدا باشد؛ چنانچه درباره امیرالمؤمنین علیهم السلام وارد شده که شب که میشد «یتململ تململ السلیم ...آه من قلة الزاد و بُعد السفر»؛ دیگر حضرت کاری به این عالم کثرت نداشت. در شب منقمر در عالم وحدت میشد.

 سخنی از آقای قاضی

علامه طباطبایی میفرمودند که جایی در نجف ایستاده بودم که آقای قاضی آمدند و دست مبارکشان را روی شانهام گذاشتند و فرمودند: فرزندم! اگر دنیا میخواهی نماز شب بخوان و اگر آخرت میخواهی نماز شب بخوان.

 عذری پذیرفته نیست

معنا ندارد که یک طلبه نماز شب نخواند و سحرها بیدار نشود. نگویید که نمیشود و نمیتوانیم از خواب بیدار شویم که این عذرها قبول نیست.

اگر شخصی بلیط هواپیمایش ساعت 3 نیمه شب باشد، خواب میماند و اصلاً خوابت میبرد! در روز قیامت همینها را میگویند و بهانه و عذر را از انسان میگیرند.

 نماز شب و مقام محمود

آیه شریفه میفرماید: «و من اللیل فتهجد به نافلةً لک عسی أن یبعثک ربّک مقاماً محمودًا»؛ (اسراء/79) نماز شب مقام محمود میآورد و مقام محمود منحصر در آخرت نیست، بلکه انسان نماز شبخوان، در همین دنیا صاحب مقام محمود میشود. مقام محمود، یعنی اینکه انسان دل پاک پیدا میکند، علمش برای دیگران نافع میشود. برای اسلام میتواند کاری بکند. مقام محمود یعنی شخص در دنیا غم و غصه و اضطراب ندارد. بنابراین تقاضا دارم که به نماز شب اهمیت بدهید. هر طوری که میشود یک ساعت قبل از اذان صبح نماز شب را بخوانید ولو قضایش را بخوانید که برای خودسازی خوب است، برای اینکه عمرتان پربرکت بشود، خوب است و بالاخره برای اینکه حضرت ولیعصر؟عج؟ به شما توجه داشته باشد، خوب است.

خدایا به حق آن کسانی که از عبادت در دل شب لذت میبرند، لذت اینگونه عبادتها را به همه ما بچشان.

تهیه و تنظیم: علیاکبر بخشی


خروج