*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


نکته شماره خبر: ٤٠٤٤٨٥ ١٣:٥٤ - 1397/09/28   هفت‌خوان پس‌انداز!نکته ارسال به دوست نسخه چاپي


هفت‌خوان پس‌انداز!نکته

هفت‌خوان پس‌انداز!


چطور مغز به انسان‌های صرفه‌جو کمک می‌کند تا برای خریدهای غیرضروری وسوسه نشوند؟ «خرید»، رویدادی ا‌ست اجتناب‌ناپذیر. امروزه انسان‌ها برای تهیه‌ اقلام مصرفی و مورد نیاز خود، چاره‌ای ندارند و باید وارد این چرخه‌ پیچیده‌ اقتصادی شوند. خرید مناسب یک مهارت است که نتیجه‌ آن، پس‌انداز نیکوست؛ اما همه‌ افراد نمی‌توانند این چرخه‌ پیچیده‌ اقتصادی را خرسند و موفق سپری کنند. بسیاری از افراد در خرید و پس‌انداز تسلط دارند؛ اما بسیاری هم فاقد آن هستند. در این گزارش بررسی می‌کنیم که افراد صرفه‌جو، چطور هنگام خرید رفتار می‌کنند؟ و تفکر آنان چگونه است؟...

چطور مغز به انسانهای صرفهجو کمک میکند تا برای خریدهای غیرضروری وسوسه نشوند؟

«خرید»، رویدادی است اجتنابناپذیر. امروزه انسانها برای تهیه اقلام مصرفی و مورد نیاز خود، چارهای ندارند و باید وارد این چرخه پیچیده اقتصادی شوند. خرید مناسب یک مهارت است که نتیجه آن، پسانداز نیکوست؛ اما همه افراد نمیتوانند این چرخه پیچیده اقتصادی را خرسند و موفق سپری کنند. بسیاری از افراد در خرید و پسانداز تسلط دارند؛ اما بسیاری هم فاقد آن هستند. در این گزارش بررسی میکنیم که افراد صرفهجو، چطور هنگام خرید رفتار میکنند؟ و تفکر آنان چگونه است؟

رابطه تفکر با صرفهجویی

درک اینکه یک فرد صرفهجو چگونه صرفهجویی میکند، برای آنان که خریداران بیباکی هستند، بیهوده به نظر میرسد؛ اما اصول مورد استفاده افراد صرفهجو، بسیار باارزش است. صرفهجو بودن، اصلی حیاتی برای بیشتر افراد است. این توانایی به آنها کمک میکند تا تصمیم بگیرند که چه چیزی بخورند، چه چیزی بخرند و چه وسایلی در خانه داشته باشند. تعبیر صرفهجویی، هرگز خساست و معیشت سختگیرانه نیست؛ بلکه این امر، هنر معیشت است. صرفهجوها، کاشفان بزرگی هستند که با اکتشافات خود درمییابند، چه چیزی نیاز دارند و چه چیزهایی به دردشان نمیخورد. خریداران بیباک، برعکس فقط به خرید فکر میکنند و لحظهای درباره کارآیی و کاربرد اجناس خریداری شده و خواستههای واقعیشان نمیاندیشند. در نهایت نهتنها همیشه پسانداز لاغری دارند که اطرافشان سرشار است از اجناس، لباسها و کالاهایی که در زندگیشان کاربرد و جایی برای آنها ندارند.

کانون محاسبات مغزی

یک پساندازکننده عادی، معمولاً از این منطقه مغزی (مرکز محاسبهی سریع) خود برای جمع، تفریق، تقسیم و ضرب قیمتها بدون درنگ استفاده میکند. این توانایی برای مواقعی مفید است که مقادیر زیادی پول باید برای خرید اقلام مختلف در مکانهای مختلف محاسبه شود. در واقع استفاده از این منطقه مغز، در مراحل ابتدایی خرید بهصورت خودکار برای همه انسانها فعال میشود که روش خوبی برای محاسبه ابتدایی هزینهها، قبلاز خرید است. در واقع با این روش، میتوان مخارج را قبلاز خرید تخمین زد و برای کاهش هزینهها برنامهریزی کرد؛ مثلاً پیشاز خرید شب عید، میتوانید اقلام مورد نیاز را لیست کنید. کنار این اقلام، موجودی خود را نیز در نظر بگیرد و بعد، نرخها را تخمین بزنید و جمع و تفریق کنید. نتیجهای که بهدست میآید، خالص نیست. شما میتوانید اعداد و ارقام مخارج را تا حدود سی درصد کاهش دهید؛ بدون آنکه از خرید اقلام و کالاهای ضروری صرفهنظر کنید.

فرکانسهای منطقی

بهترین پساندازکنندهها، توانایی بسیار جالبی برای اجتناب از خرید احساسی و بر اساس هیجانات دارند. آنها قادرند، خشنودیهای لحظهای را که از خرید کالاهای غیرمفید بهوجود میآید، به تأخیر بیندازند. این توانایی در مرکزی به نام «آمیگدالا» قرار دارد. حتماً بارها برایتان پیش آمده که برق بازار و رنگ و لعابش، باعث شده چشمتان را بر تمام برنامهریزیها و ضرورتها ببندید و برای خرید یک جنس غیرضروری پا پیش بگذارید. در لحظه خرید، به این فکر میکنید که نباید با محصور کردن خود در اعداد و ارقام، لذت خرید اقلام خواستنی را از خود سلب کنید. با این منطق احساسی، اقدام به خرید میکنید و بعداز مدتی، متوجه میشوید که فقط لحظه خرید خرسند بودید و خریدتان نه به کار میآید و نه به دل مینشیند! از این پشیمانیها باید درس گرفت و موقع خرید، پیغامها و فرکانسهایی را بشنویم که از طرف آمیگدالای مغز برایمان ارسال میشود و به آنها عمل کنیم.

زنگ خطرهای اضطراری

صرفهجوها، برنامه دقیقی دارند. آنها قبلاز اینکه تصمیم قطعی برای خرید بگیرند، برآورد خطر میکنند. برآورد کردن خطر، واقعاً مسیر پرمنفعتی برای بسیاری از پساندازکنندگان است. این معادله اساسی، شامل پاسخ به این سؤال است که کدام تصمیم برای من هزینه کمتر و فایده بیشتری در درازمدت دارد؟ پاسخ به این سؤال، درست مانند آلارم، هشدار و عکسالعملی است که مغز هنگام نزدیکشدن یک جسم تیز به چشم ما یا هنگام ترس به ما میدهد. این مسئله غریزی است؛ اما تحلیل آن و شناسایی منطقه و کانون خطر، اکتسابی. خریداران بیباک، این خطر را حس میکنند و با تصور اینکه چارهای ندارند، دست به خرید میزنند؛ اما صرفهجوها، مکث و تحلیل میکنند.

فاکتور زمان و خرید مناسب

بیشتر اوقات در خرید، مؤلفه و فاکتور زمان اهمیت پیدا میکند. این اتفاق در روزهای شلوغ پایان سال، برای خیلی از خانوادهها پیش میآید که آنها به اجبار باید در بازه زمانی اندکی، اجناس مورد نیاز را تهیه کنند. این موضوع به منطقه مغزی «مدولا» مربوط میشود که افراد تصمیم بگیرند در کمترین زمان ممکن، بیشترین سود را داشته باشند. در این مواقع، مدولا پیام میدهد که فقط لیست اقلام مورد نیاز را در بازار واکاوی کنید و از پرداختن به مواردی که در لیست نیست، پرهیز شود. تماشای اقلام غیرضروری، هم وقت را تلف میکند و هم ممکن است لیست خرید شما را بهشکل غیرمنطقی تغییر دهد.

مقایسهگری در کیفیت و نرخ

پساندازکنندهها، افرادی هستند که قبلاز خرید در حال مقایسهی کیفیت اجناس و قیمتهای فروشگاههای مختلف هستند. این کار تلفکردن وقت نیست و در واقع، نوعی پسانداز است. منطقه مغزی «کرتکس» در پساندازکنندهها، معمولاً دنبال تعامل مالی مناسب است. این منطقه، مسئولیت این را دارد که اجناس مختلف را که از طریق آگهیهای روزنامهها یا مکانهای خرید دیده میشوند، بررسی کرده و آنها را با هم مقایسه کند.

دورشدن از منطقه خطر

شاید برای شما هم سؤال پیش آمده که چطور برخی، میتوانند از اندوخته خود چشمپوشی کنند و به بازار نروند. جالب است بدانید بسیاری از افرادی که توانایی بالایی در پسانداز دارند، میدانند چگونه پولشان را از دید خود پنهان کنند. مرکز «سیناپس» مغز، مسئولیت این پنهانکردن را بر عهده دارد. این توانایی، از خریدهای بیهوده و غیرضروری جلوگیری میکند که برخی از افراد در آن خبره هستند.

ملیکا رازی / پیام زن

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA


خروج