*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


نکته, افق خانواده شماره خبر: ٣٩٦٢٥٨ ٠٩:٠٨ - 1396/10/03   عزت نفس خود را تقویت کنیدنکته ارسال به دوست نسخه چاپي


عزت نفس خود را تقویت کنیدنکته

عزت نفس خود را تقویت کنید


وبسایت شبکه: کسب دانش و به اشتراک گذاشتن آن، توانمند ساختن آدم‌ها برای یادگیری از دیگران و درک بهتر جهان می‌توانند در تقویت عزت نفس موثر باشند. آیا غیر از این موارد، نکات دیگری هم وجود دارند که موجب تقویت عزت نفس شوند؟...

وبسایت شبکه: کسب دانش و به اشتراک گذاشتن آن، توانمند ساختن آدمها برای یادگیری از دیگران و درک بهتر جهان میتوانند در تقویت عزت نفس موثر باشند. آیا غیر از این موارد، نکات دیگری هم وجود دارند که موجب تقویت عزت نفس شوند؟

از پاک کردن شروع کنید.

1. داستان زندگی خود را در صورتی که قهرمان آن نیستید، دور بیاندازید.

یک دفترچه یادداشت زیبا و جدید بخرید. در اولین صفحه خالی آن، داستان خود را بنویسید. یک نگاه هدفدار داشته باشید. آیا داستان زندگی شما غمگین است؟ خشم آور است؟ شما بدشانس هستید؟ آیا دیگران را سرزنش میکند؟ آیا شما قربانی هستید؟ در صفحه بعد، برخی چیزها را تغییر دهید. مسئولیت‌‌پذیرترباشید. صفحه صفحهی آن دفترچه در اختیار شماست تا داستان زندگی خود را تغییر دهید. وقتی داستان زندگی شما در دفترچه یادداشت تغییر میکند، به طور حتم متوجه تغییراتی در زندگی واقعی خود خواهید شد.

2. دست از شکایت کردن بردارید

 آیا ندای درونیتان از شما انتقاد میکند؟ آیا اگر دشمنتان در درون شما باشد، میتوانید کار انجام دهید؟ اگر با خودتان به گونهای حرف میزنید که تاکنون با کس دیگری صحبت نکردهاید، دست از این رفتارتان بردارید.

3. وقت خود را با کسانی که خوشایند شما نیستند، سپری نکنید

آیا کسانی در زندگی شما وجود دارند که دائم از شما انتقاد میکنند؟ کسانی که فکر میکنید سمی و مضر هستند؟ آیا کسانی هستند که انرژی شما را میگیرند؟ آیا کسانی وجود دارند که نمیتوانید بگویید دوستتان هستند یا دشمنتان؟ شما کاملاً در قبال آدمها اطرافتان، مسئولید.

4. خودتان را با دیگران مقایسه نکنید

وقتی به خودتان میگویید که دیگران بهتر از شما هستند، هرگز نمیتوانید اعتماد به نفس پیدا کنید. روی کاری که باید انجام دهید، تمرکز کنید. به درون خود نگاه کنید. شما با تقویت درونی خود میتوانید به موفق برسید.

5. احساساتی که شما را آزار میدهند به دوش نکشید

آیا احساس خشم، ناراحتی و انتقام دارید؟ این چیزها مثل آن هستند که برای رفتن به صحرا به جای آب با خودتان سم ببرید. این احساسات را از خودتان دور کنید. بخشش داشته باشید.

6. این باور که باید هر چیزی را تمام و کمال بدست بیاورید را از خود دور کنید

در عوض، ریسک کنید. کارهای سخت و دشوار انجام دهید و ببینید چه اتفاقی میافتد. هر روز به فکر یادگیری چیزهای جدید باشید.

 7. به کارهایی که دوست ندارید انجامشان دهید، نه بگویید

 این کار اغلب با عدم تأیید دیگران مواجه میشود و ممکن است برخی از آن دوست- دشمنان خود را از دست بدهید. اما با این کار زمان بیشتری برای انجام کارهای مهمتر پیدا خواهید کرد.

حالا که زمان بیشتر، انرژی بیشتر و دیدگاههای جدید دارید، چیزهایی هستند که باید به زندگی خود بیافزایید.

به این حقیقت برسید که شما رئیس هستید

رئیس خودتان باشید، نگران تأیید آدمها نباشید و از این که اشتباه کنید، نترسید. واقعاً دوست دارید چه کاری انجام دهید؟ شما رئیس خودتان هستید همه چیز به شما بستگی دارد. یک لیست از کارهایی که در آنها مهارت دارید، تهیه کنید. در همان دفترچه خود که شامل داستان زندگی شماست، لیستی از کارهایی که در آن مهارت دارید، یا لیستی از چیزهایی که موجب رضایت و شادی شما میشوند، یادداشت کنید. آنها باعث میشوند شما احساس کنید که شایسته و لایق هستید یا حتی میتوانند در شما احساس رضایت ایجاد کنند. پس این موارد را در خودتان پیدا کنید، لیست کنید و تکرار نمایید.

  یک لیست از چیزهای چالشبرانگیز تهیه کنید

 منظور از " چالشبرانگیز" بودن این نیست که به شما آسیب بدنی وارد کنند، بلکه منظور کارهایی است که شما را ناراحت میکنند؛ ولی باید انجامشان دهید. قدم بزنید با افراد دیگر صحبت کنید. دیدگاهها را توسعه دهید. تمام کارهایی که در لیست خود قرار دادهاید را بررسی کنید. همیشه به انجام کارهایی که فکر میکردید قادر به انجام آنها نخواهید بود، افتخار کنید.

یاد بگیرید تعریف و تمجیدها را بپذیرید

 یکی از بزرگترین طنزهای زندگی این است که احساس کنیم انتقادها یک کارت عبور مخصوص و ویژه دارند که میتوانند به درون روح ما وارد شوند و تعریف و تمجیدها تا زمانی که کارت هویت خود را نشان ندهند اجازه ورود به روح ما را ندارند و بعد از آن که بازرسی شدند، بلافاصله باید آنجا را ترک کنند.

مراقب خودتان باشید

برای بعضیها این عبارت یعنی بهتر غذا خوردن.یعنی بهتر خوابیدن، ورزش کردن منظم. این که متعهد شوید تا اندام متناسبی داشته باشید تأثیر بسزایی روی عزت نفس شما دارد، نظم و انضباط، استقامت، وفاداری و مواجه شدن با چالشها را بیاموزید.

تمرین کنید تا انسان بهتری باشید

 مهربانتر، محتاطترباشید. آنچه را که فکر میکنید درست است انجام دهید. اگر بیرحم، بد جنس، کوته نظر و فریبکار باشید، خودتان بیشتر از دیگران رنج میبرید.   

Normal 0 false false false EN-US X-NONE X-NONE


خروج