*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


نکته, افق خانواده شماره خبر: ٣٨٨١٥٥ ٠٩:١٠ - 1395/11/07   اگر هميشه اضطراب داريد اين تمرين‌ها را انجام دهيدنکته  ارسال به دوست نسخه چاپي


اگر هميشه اضطراب داريد اين تمرين‌ها را انجام دهيدنکته

اگر هميشه اضطراب داريد اين تمرين‌ها را انجام دهيد


اضطراب یکی از رایج‌ترین مشکلات سلامت ذهن است که اگر درمان نشود، کیفیت زندگی را پایین می‌آورد، ابتکار و خلاقیت را کاهش می‌دهد و حتی باعث افسردگی می‌شود. خوشبختانه یک سری روش‌های خود کمکی وجود دارند که می‌توانند اضطراب را تا حدودی کاهش دهند و یکی از این روش‌ها تمرکز حواس است. برای تمرکز حواس به محیط اطراف دقت داشته باشید، به گونه‌ای که تمام تمرکزتان روی زمان حال باشد. این روش باعث درمان اضطراب می‌شود حتی در مورد کسانی که نگران آینده هستند و یا استرس و نگرانی‌های‌شان از تجربیات گذشته نشأت می‌گیرد. ....

 

اضطراب یکی از رایجترین مشکلات سلامت ذهن است که اگر درمان نشود، کیفیت زندگی را پایین میآورد، ابتکار و خلاقیت را کاهش میدهد و حتی باعث افسردگی میشود. خوشبختانه یک سری روشهای خود کمکی وجود دارند که میتوانند اضطراب را تا حدودی کاهش دهند و یکی از این روشها تمرکز حواس است. برای تمرکز حواس به محیط اطراف دقت داشته باشید، به گونهای که تمام تمرکزتان روی زمان حال باشد. این روش باعث درمان اضطراب میشود حتی در مورد کسانی که نگران آینده هستند و یا استرس و نگرانیهایشان از تجربیات گذشته نشأت میگیرد.

آسانترین تمرین برای شروع

درک تأثیرات تمرکزحواس برای درمان اضطراب و نگرانی آسان است؛ اما نحوهی کاربرد آن در زندگی روزانه شاید کمی مشکل باشد. در اینجا ۳ تمرین تمرکز حواس آمده است که میتوانید با آنها خودتان را آرام کرده و روی زمان حال تمرکز کنید. این تمرینها به هیچ تجهیزاتی نیاز ندارند و بسیار آسان هستند؛ حتی کودکان و نوجوانان هم میتوانند به راحتی آنها را انجام دهند.

تمرین ایستاده

روی زمین صاف بایستید. پاها را به عرض شانهها باز کنید. دستها را در اطراف بدن آویزان کنید. اگر کفشهای پاشنه بلند پوشیدهاید آنها را دربیاورید و بگذارید کف پاها سطح زمین را لمس کند. چشمها را ببندید و نفس عمیق و آرام بکشید. زمانی که ریتم نفسهای عمیقی که میکشید ثابت شد تمرکزتان را به بدن منعکس کنید. به چگونگی قرار گرفتن کف پاها روی زمین دقت کنید. انگشتهای پا را خم کنید و به حس انقباض ماهیچهها دقت کنید. تصور کنید که به سمت مرکز زمین کشیده میشوید و متوجه میشوید که پاهایتان احساس آرامش میکنند.

تمرین تنفس

تمرین تنفس میزان گردش دیاکسید کربن در خون را تنظیم میکند. و به بدن کمک میکند تا با نشانههای اضطراب و حملات ترس مثل تنفس سریع مقابله کند. در این تمرین فرقی نمیکند نشسته باشید، ایستاده یا خوابیده. فقط باید در حالتی باشید که احساس آرامش کنید. چشمها را ببندید، نفس را داخل بدهید و تا شماره ۳ بشمارید و آرام نفس را بیرون بدهید و تا شماره ۴ بشمارید. به هوایی که وارد بدن میشود و صدای درونتان در هنگام شمارش تمرکز کنید.

تمرین تمرکز حسی

روی زمین در موقعیتی آرامبخش بنشینید و چشمها را باز نگه دارید. برای چند لحظه چیزهایی که میبینید، میشنوید، میبویید، میچشید و حس میکنید را ثبت کنید. و به تمام این اطلاعات حسی دقت کنید. زمانی که مضطرب هستیم تمام چیزهای که در مقابلمان هستند را نادیده میگیریم، زیرا غرق در افکار منفی و ترسهایمان شدهایم. این تمرین را هر جا که باشید میتوانید انجام دهید. حتی میتوانید برای این کار یک شیء کوچک مقابلتان قرار دهید و روی آن تمرکز کنید. وسایل تزئینی و یا وسایل آشپزخانه بهترین انتخاب هستند. آن شیء را در دست بگیرید و به احساسی که دارید تمرکز کنید. با دقت به آن نگاه کنید. چه رنگی است؟ آیا با ضربه زدن به آن صدا میدهد؟ بازجویی و کندوکاو یک شیء میتواند شما را از درون آرام کند.

چه زمانی این تمرین ها را انجام دهیم؟

وقتی دیگر این تمرینها را یاد گرفتید دیگر نباید گرفتار ترس و نگرانی شوید. هر زمان که احساس کردید دچار اضطراب و ترس و نگرانی شده اید، یکی از این تمرینها را انجام دهید. شاید در ابتدا کمی مشکل باشد؛ اما بعد از چند مرتبه تکرار به راحتی میتوانید آنها را انجام دهید. شاید تمرکز به زمان حال، کمی زمان ببرد. پس به خودتان فرصت بدهید تا مهارت تمرینهای تمرکز حواس را بیاموزید.

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA


خروج