*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


نکته, افق خانواده شماره خبر: ٣٨٢٥٧١ ١١:٣٢ - 1395/06/06   بازي‌هايي براي حل مشکل کم‌رويي کودکاننکته  ارسال به دوست نسخه چاپي


بازي‌هايي براي حل مشکل کم‌رويي کودکاننکته

بازي‌هايي براي حل مشکل کم‌رويي کودکان


خجالتی بودن، کم‌رویی و انزوای اجتماعی بچه‌ها، یک مشکل اساسی است که اگر از همان کودکی آن را برطرف نکنید، ممکن است تغییر آن در بزرگ‌سالی دشوار و غیرممکن باشد. ....

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA


خجالتی بودن، کمرویی و انزوای اجتماعی بچهها، یک مشکل اساسی است که اگر از همان کودکی آن را برطرف نکنید، ممکن است تغییر آن در بزرگسالی دشوار و غیرممکن باشد.

کمرویی معمولاً به دلیل کمبود اعتماد به نفس ایجاد میشود. کودک کمرو، مهارتهای ارتباط اجتماعی را بهخوبی فرا نگرفته و توانایی ابراز وجود ندارد. اما این چیزی نیست که نتوانید اصلاحش کنید. شما میتوانید با یکسری بازیها، هم او را سرگرم کنید، هم تجربهی نقشهای اجتماعی مختلف را به او بدهید و هم مهارتهای اجتماعی و ابراز وجود را در او پرورش دهید. ما در اینجا نمونههایی از این بازیها را به شما معرفی میکنیم.

تئاتر خیالی

لبـاسهـای ویـژهای بپوشیـد و بـا فـرزندتان یک نمـایش را در مقـابل تمـاشاچیـان خیـالی اجـرا کنیـد. حتی میتوانید عروسکهای او را به عنوان تماشاچیـان در گـوشهای بچینید و بـرای آنها بازی و سخنـرانی کنید یا بـرای عروسکها روی صحنـهای خیالی، آواز بخوانید.

معلم بازی

از فـرزندتان بخـواهید معلم شما شود و آنچه را که در کلاس یاد گرفته، به شما یاد بدهد. یا از او بخواهید به عروسک‌‍‌هایش که بچههای تنبلی هم هستند، درس بدهد. خواهید دید که او با تصور کردن خودش در موقعیتی قدرتمند و اثرگذار، اعتماد به نفس بیشتری پیدا کرده و به خوبی از پس اجرای نقش برمیآید.

بازی مصاحبه

یک میکروفن خیالی جلوی فرزندتان بگیرید و با او مصاحبه کنید. نظر او را درباره رنگ لباسش، آب و هوا، غذای مورد علاقهاش و... بپرسید و تا میتوانید این مصاحبه را طولانی کنید. با این کار فرزندتان هم ابراز نظر و عقیدهاش را تمرین میکند و هم صحبت کردن مقابل جمعیت را یاد میگیرد.

ضبط صدا

با فرزندتان حرف بزنید یا کتاب بخوانید، میتوانید حتـی نمـایشنامـهای را اجـرا کنید و در همین حال صدایتان را با یک ریکوردر یا تلفن همراه ضبط کنید و بعداً گوش دهید. شنیدن صـدای خود میتواند باعث شناخت ضعفها، برطرف کردن آنها و بالا رفتن اعتماد به نفس کودک برای صحبت در جمع شود.

پانتومیم خانگی

ایـن همان بازی معروفی است که حتمـاً در فیلمها دیدهایـد. یک کلمـه یـا مفهوم را انتخاب کنید و با اجـرای پانتومیم سعی کنید آنرا بـه دیگـران بفهمانید. از کودکتان بخواهید با حرکات دستها و بدن، این مفهوم را انتقال دهد. با این کار، او میآموزد که از بدنش برای برقراری ارتباط استفاده کند و مهارتهای کافی را برای تقویت زبان بدن یاد میگیرد.

خاطرهبازی

شبها در جمع خانواده، به جای آنکه هر کدام مشغول گوشی تلفن همراه یا تلویزیون باشید، به صحبت کردن باهم بپردازید. بهترین کار این است که خـاطرهبـازی کنید. هرکـدام یکی از خاطرات خوبتان را در جمع تعریف کنیـد یا اگر خاطرهای به ذهنتـان نمیرسد، مسابقـه شعـر خـواندن یا قصهخـوانی بگـذارید.

منبع: ایران بانو


خروج