*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


نکته, افق خانواده شماره خبر: ١١٩٨٤٦ ١١:٢٢ - 1390/07/13   نکته شماره 46 ارسال به دوست نسخه چاپي


نکته شماره 46

کمی از استرس دور شوید1- سعي کنيد صبح‌‌ها، حتي در روزهاي تعطيل زود از خواب بلند شويد. در اين صورت ساعت زيستي بدن شما منظم ميشود و طبق برنامه خاصي، زمان خواب و بيداري شما را تنظيم ميکند. در نتيجه پس از مدتي در هنگام بيدارشدن، احساس بهتري بهدست ميآوريد. در حاليکه با تغيير مداوم ساعت خواب، سيستم تنفسي بدن به تدريج مختل ميشود.

2- پس از مسواکزدن يا دوشگرفتن، زبان خود را نيز تميز کنيد. براي اين کار ميتوانيد از مسواک استفاده نماييد. سپس دهان را با آب شسته و قرقره کنيد. اين کار علاوه بر اينکه باعث تميزشدن زبان ميشود، در زدودن برخي از باکتريهاي مضر نيز مؤثر است.

3- چرا با عجله و در حالت ايستاده، ميوه ميخوريد و يا چاي مينوشيد؟ اين کار اصلاً درست نيست. به گفته متخصصان در هنگام غذا بايد تمام توجه شخص متوجه خوردن و نوشيدن باشد؛ بنابراين با آرامش بنشينيد، يک گل روي ميز قرار دهيد و يک ميوه تازه بخوريد. نوشيدن يک فنجان چاي نيز در اين شرايط بسيار لذتبخش است. در هنگام غذاخوردن نيز بهتر است از گوشدادن به راديو يا خواندن روزنامه پرهيز کنيد.

4- در هنگام کار، تمام توجهتان را معطوف به همان کاري کنيد که ميخواهيد آن را همان موقع انجام دهيد. بنابراين ذهن خود را با کار زياد مشغول نکنيد و چند کار را همزمان با هم شروع نکنيد. در حين انجام هر کاري، فکر کردن به اين مسئله که چه کاري را بايد فردا انجام دهم و يا چه کاري را ديروز انجام ندادهام، اصلاً صحيح نيست.

5- اگر در سرکار يا در خانه خود را تحت فشار حس کرديد، براي يک لحظه دست از کار بکشيد و تمام حواس خود را متوجه نفسکشيدن خود کنيد. اين عمل، شما را از استرس دور ميکند و به شما آرامش ميبخشد. نفس کشيدن صحيح، باعث احساس آرامش بيشتر در فرد ميشود.

6- آيا مدت طولاني به صفحه تلويزيون يا مانيتور نگاه ميکنيد؟ در اين صورت در زمان تنفس، به فضاي سبز، آسمان يا درختان خيره شويد. اگر در آن منطقه، فضاي سبزي به چشم نميخورد، يک عکس يا پوستر از جنگل يا ساحل روي ديوار آويزان کنيد. بهتر است که در عکس، بيشتر رنگهاي آبي و سبز به کار رفته باشد، زيرا اين رنگها بسيار آرامشدهنده هستند.

7- سعي کنيد که همواره چهرهاي بشاش داشته باشيد. اين عمل احساس خوشايندي را در فرد ايجاد ميکند.


خروج