*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


نکته, افق خانواده شماره خبر: ١١٧٩٤٠ ١١:٣٤ - 1390/09/26   نکته شماره 51 ارسال به دوست نسخه چاپي


نکته شماره 51

بهتر مسواک بزنید!1. قبل از خريد مسواک بايد به اندازه دهان خود و مسواک دقت کنيد، مثلاً اگر براي بردن مسواک داخل دهان، بايد دهان را خيلي باز کنيد، يعني مسواک براي دهانتان بزرگ است. دسته مسواک هم بايد خوشدست باشد و بهراحتي بتوان آن را در دست گرفت. هرچه مسواک در دهان و دست راحتتر قرار گيرد، بهتر ميتوان آن را در دهان حرکت داد.

2. پرزهاي برخي مسواکها زاويهدار است و برخي ديگر پرزهايي صاف دارند؛ يک فرد عادي بايد کداميک از اين مسواکها را بخرد؟ دندانپزشکان روش مسواکزدن را از نوع پرزهاي مسواک بااهميتتر ميدانند، اما آنچه درباره پرز مسواک اهميت دارد، سختي يا نرمي آن است، زيرا پرزهاي سخت ميتوانند بافت لثه را از بين ببرند. بهطور کلي، سختي پرز بايد بهحدي باشد که بتواند پلاکها را از دندان بزدايد و به لثهها آسيبي نرساند.

3. خوب است که بعد از خوردن هر غذايي مسواک بزنيد، اما نبايد بيشتر از 4 بار در روز شود، زيرا مسواکزدن بيش از حد هم ميتواند به ريشه دندانها و لثهها آسيب برساند و ميناي دندان را هم ضعيف کند. بهتر است روزي دو-سه بار و هر بار به آرامي ظرف دو-سه دقيقه مسواک بزنيد.

4. اگر پرزهاي مسواک را با شدت روي خط لثههايتان بکشيد، آنها را خراش خواهيد داد. مسواک را به نرمي روي دندانهايتان بکشيد و نزديک خط لثه، مسواک را با زاويه 45 درجه بگيريد. حرکات مسواک بايد عمودي باشند، نه افقي.

5. سطوح داخلي دندان که ميتوانيد زبانتان را روي آنها بکشيد هم به اندازه سطح خارجي دندانها مهم و محل خوبي براي تجمع پلاکهاي دنداني هستند؛ بنابراين هم سطوح داخلي دندان و هم سطوح خارجي را خوب مسواک بزنيد.

6. باکتريها ميتوانند به راحتي لابهلاي مسواکي که خوب آبکشي نشده، تکثير و هنگام استفاده دوباره از مسواک، به دهان منتقل شوند. در چنين حالتي شما باکتريهاي قديمي را دوباره به دهانتان راه دادهايد؛ بنابراين بعد از هر بار مسواکزدن، مسواکتان را خوب بشوييد.

7. بسياري از افراد همين که آب به مسواکشان خورد، تصور ميکنند آن را استريل کردهاند. اين افراد، مسواک مرطوب خود را داخل درپوش کوچکي ميگذارند و آن را داخل کيف يا کشو يا در جامسواکي قرار مي‌‌دهند و چراغ را خاموش ميکنند و ميروند. محيط تار و مرطوب براي رشد ميکروبها بسيار مناسب است؛ بنابراين توصيه ميکنيم مسواک را بدون پوشش، بعد از هر بار استفاده در مکانی تمیز و روشن قرار دهید؛ تا هم پرزهای آن زودتر خشک شود و هم از آلودگیهای محیطی دور باشد.

8. بعضيها سالي يک بار مسواک ميخرند، ولي اين کار درست نيست. دندانپزشکان توصيه ميکنند هر سه-چهار ماه يک مسواک نو بخريد، اما اگر پرزهاي مسواک در مدتي کمتر از سه-چهار ماه شل، کج و بيکيفيت شدند، بايد آن را هرچه زودتر دور بيندازيد.


خروج