*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی >  ویژه‌نامه‌ها > علامه طباطبایی 


علامه طباطبایی, علامه طباطبایی شماره خبر: ٤٠٠٤٩٠ ١٦:٢٨ - 1397/03/07   گفت‌وگو با استاد محمدرضا رمزی اوحدی مجموعه اشعار نویافته از علامه طباطبایی ارسال به دوست نسخه چاپي


گفت‌وگو با استاد محمدرضا رمزی اوحدی مجموعه اشعار نویافته از علامه طباطبایی

گفت‌وگو با استاد محمدرضا رمزی اوحدی


متولد سال 1345 در شهر اصفهان می‌باشند. از شاگردان حضرات آیات شیخ احمد مجتهدی تهرانی، حاج شیخ محمد شاه آبادی و آیةالله‌العظمی جوادی آملی و... هستند. در کارنامه پر افتخار ایشان بیش از 85 جلد کتاب در زمینه‌های معارفی و تربیتی، 80 مقاله و 150 برنامه تلویزیونی و 250 مورد برنامه رادیویی وجود دارد...

متولد سال 1345 در شهر اصفهان میباشند. از شاگردان حضرات آیات

شیخ احمد مجتهدی تهرانی، حاج شیخ محمد شاه آبادی

و آیةاللهالعظمی جوادی آملی و... هستند. در کارنامه پر افتخار ایشان

بیش از 85 جلد کتاب در زمینههای معارفی و تربیتی، 80 مقاله

و 150 برنامه تلویزیونی و 250 مورد برنامه رادیویی وجود دارد.

چرا به سراغ جمعآوری وانتشار اشعار علامه طباطبایی قدس‌سره رفتهاید؟

▪ چند سال قبل به جهت علاقه شخصی که به شعر دارم، شروع به تصحیح اشعار علامه طباطبایی کردم. چراکه اشعار ایشان ناشی از یک تفکر ناب اسلامی و قرآنی است که در قالب شعر آمده است. البته بنده میدانستم که علامه دوست نداشتند اشعارشان منتشر شود، بنابراین بر سر مزار ایشان حاضر شدم و از ایشان کسب اجازه کردم و در یک مقطع هشت ساله تقریباً به شهرهایی که شاگردان علامه در آن ساکن بودند، مانند زنجان، کرج، تهران، قم و مشهد سفر کردم و بسیاری از شاگردان علامه را در این شهرها ملاقات کردم. در نتیجه کتاب بنده در سال 1391 به چاپ رسید.

در مسیر جمعآوری اشعار، آیا شاگردان علامه خاطراتی هم از ایشان نقل کردهاند؟

▪ بله در این سفرها غیر از اشعار علامه، خاطرات بسیاری از ایشان گردآوری کردم که در صورت انتشار، کتاب مفصلی خواهد شد خاطرهای از آیةالله انصاری شیرازی قدس‌سره در تأثیر شعر عرض میکنم. یک وقتی ایشان گفتند: که علامه طباطبایی قدس‌سره خودشان برای من تعریف کردند که شب جمعهای در مسجد سهله در نجف اشرف، بنده از دور مراقب آیةالله سیدعلی آقای قاضی قدس‌سره بودم که ایشان چه میکنند و چه حرکات و سکناتی دارند، دیدم آقای قاضی در تمام مقامات مسجد شریف سهله مشغول نماز و عبادت و قرائت قرآن و تهجد و نمازهای نافله و مستحبی هستند. من تعجب کردم که این پیرمرد از عبادت خسته نمیشود؟ تا اینکه نماز صبح را خواندند در حالیکه من هنوز خودم را به ایشان نشان نداده بودم. بعد از طلوع آفتاب مرحوم قاضی تعقیبات نماز صبح را انجام دادند و سپس از مسجد خارج شدند و آمدند بر روی میزهایی که در بیرون مسجد سهله قرار دارد، نشستند. ایشان آنجا مشغول چای خوردن شدند و در این لحظه من خودم را به ایشان نزدیک کردم، دیدم شروع کردند به خواندن شعر هاتف اصفهانی و دست خودشان را هم تکان میدادند که «یکی هست و نیست غیر او/ وحده لا اله الا هو». این شعر، حال آقای قاضی را منتقلب کرده بود و حال روحی ایشان جا آمده بود.

آیا این مجموعه به تایید خانواده علامه هم رسیده است؟

▪ مدت سه سال از شروع این کار گذشت و بنده احساس کردم باید با فرزند علامه ارتباط برقرار کنم، چراکه تعدادی از شاگردان از ارتباط بنده با خانواده علامه سؤال میکردند اما بنده پاسخی نداشتم و میگفتم شخصاً اقدام به جمعآوری اشعار علامه کردهام. برخی از شاگردان علامه میگفتند: اگر پسر علامه اجازه بدهد حاضر به مساعدت هستیم. لذا به منزل مرحوم علامه رفتم و پسر ایشان آقای مهندس عبدالباقی در همان منزل سکونت داشتند و ایشان هم شخصیتی بسیار مؤدب داشتند و با بنده با مهربانی خاصی برخورد کردند و هر جایی که بنده احتیاج به حمایت و تماس و تأیید ایشان داشتم، از بنده حمایت میکردند و همیشه به بنده میگفتند اشعار و مطالبی جدیدی را که از مرحوم علامه بهدست آوردهاید را به بنده بدهید تا ببینم. این ارتباط ادامه داشت تا اینکه پسر علامه هم فوت کردند. باز هم در برخی از مراحل احساس کردم که باید با برخی از بستگان و خانواده علامه ارتباط داشته باشم، لذا با آقای قدوسی تماس گرفتم و ایشان هم خیلی خوشحال شدند و با تلاشهای زیاد، این مجموعه کامل شد.

علت نامگذاری این مجموعه به گلشن شیدایی چیست؟

▪ وقتی اشعار علامه را گردآوری کردم ، سعی کردم این مجموعه نامی داشته باشد که قرینه کتاب عرفانی گلشن راز شیخ محمود شبستری باشد بنابراین نام آن را گلشن شیدایی قرار دادم. تمام سرفصلهای کتاب را هم با همین قافیه تنظیم کردم مانند شهد شهود.

این کتاب چه ویژهگیهایی نسبت به سایر چاپهای قبلی دارد؟

▪ این مجموعه چند ویژگی دارد یکی از ویژگیهای این مجموعه این است که مقدمه آن را با آثارخود علامه شروع کردهام. علامه به کتاب المراقبات میرزا جواد آقای تبریزی مقدمهای و الهینامهای نوشتهاند که از آن الهینامه وام گرفتهام و کتاب را با آن شروع کردم. یکی دیگر از ویژگیهای این کتاب این است که برخی از اشعار علامه که تا به حال به چاپ نرسیده است در آن آمده است، بهعنوان مثال یکی از غزلهای ترکی علامه را آوردهام که تا به حال به چاپ نرسیده است، نکته دیگر اینکه در مراجعه به برخی از شاگردان علامه، از آنها خواستم اگر نکته دیگری غیر از اشعار علامه دارند به من ارائه بدهند. مثلاً برخی از شاگردان، در محضر علامه اشعار ایشان را نوشته بودند و از ایشان خواسته بودند تا تفسیر آن ابیات را هم بفرمایند بنابراین تفسیر برخی از اشعار علامه توسط خود علامه در این کتاب آمده است. همچنین تاریخ برخی از اشعار علامه که قبلاً به چاپ رسیده بود اشتباه بود که آنها را اصلاح کردم. و نیز مقابله دقیقی بین اشعار چاپ شده علامه انجام شده، چراکه برخی از ابیات علامه جابجا و یا حذف شدهاند که همه را اصلاح کردهام مثلاً در کتاب ادبیات سال سوم دبیرستان یکی از غزلیات علامه را آوردهاند که سه تا از ابیات آن را حذف کردهاند و جابهجا هم چاپ کردهاند. غرض ما این بود که محدوده این اشعار حفظ شود و ابیات آن کم و زیاد یا جابجا نشود که برای انجام این مهم سعی کردیم کارمان مستند باشد و حتی بعضاً دستخط علامه را هم پیدا کردیم که سند کار ما باشد که غیر از این هرچه باشد رد شود، الان دستخط علامه را چاپ کردهام و در مورد اشعاری که دستخط علامه موجود نیست با جناب آقای قدوسی یا پسر علامه هماهنگ کردهام که در این شعر مطلبی جابهجا نشده باشد که پسر علامه برای من مینوشتند که این بیت اساساً در اشعار علامه وجود ندارد. چنانچه اغلاطی در اشعار وجود داشت حذف شد. بخش دیگر کتاب را هم به اشعار شاعران معاصر علامه طباطبایی قدس‌سره اختصاص دادم بنابر این اشعار شعرای معاصر علامه طباطبایی قدس‌سره را به که وزن اشعار ایشان شعر سرودهاند را در انتهای کتاب آوردم. مانند شعر مرحوم شهریار و شعر علامه حسنزاده آملی و شعر آقای علی معلم و چند شاعر دیگر.

علامه یک متن عاشورایی هم دارند که در کتابهای دیگر اشتباه چاپ شده و بنده دستخط مرحوم علامه را مستند خودم قرار دادم و آن را بهصورت صحیح در کتاب آوردم. بنده در پاورقی هم توضیح دادهام که در فلان کتاب ابیات این شعر جابجا شده است و علامه جایی در میان دستخط شعر، نام خود را هم نوشته است.

آیا بعد از انتشار کتاب، به اشعار جدیدی از علامه دست یافتهاید؟

▪ بله شعری است که علامه در مورد گل بنفشه و فصل بهار سرودهاند که انشاالله در چاپ بعدی این مجموعه اضافه خواهد شد، در حدود هفتاد سال قبل روزی دختر علامه از مکتب خانه به منزل میآیند و دنبال اشعار سعدی و حافظ میگشتند و به علامه عرض میکنند که معلم به ما گفته است از دیوان اشعار شعرا، شعری برای بهار پیدا کنید، مرحوم علامه فی البداهه این شعر را برای ایشان میگویند و ایشان هم مینویسند و به دخترشان میگویند اگر معلم پرسید این شعر برای کیست؟ بگو از پدرم است.

من بنفش بهارم، زینت جویبارم

چهره نغز دارم، نازنینم، نگارم

من نگارین بنفشم، در چمن میدرخشم

بزم را عطر بخشم، دیده را نور بارم

هر نگارم که بیند، در کنارم نشیند

زودم از شاخ چیند، چیند از شاخسارم

گاهی از مهر خندد، تا مرا سینه بندد

گاه چون تاج شاهی، بر سرش جای دارم

بلبلم راز گوید، سنبلم مهر جوید

تا گل و سبزه روید، پرورد روزگارم

در دبستان که پویم، دانش و فخر جویم

پاکدل، نیک خویم، مهر فرهنگ دارم

این اشعار به زبانی غیر از فارسی هم ترجمه شده است؟

مدتی بعد از اینکه کتاب را به پیشنهاد آقای قدوسی رونمایی کردیم ناشر کتاب با من تماس گرفت و گفتند خانمی یشنهاد دادهاند که کتاب را برای فرزندشان در آمریکا بفرستیم تا ترجمه و چاپ شود پسر ایشان کتاب را در اینترنت دیده و چون به علامه طباطبایی قدس‌سره علاقهمند است دیوان علامه را ترجمه و چاپ کرد.

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA


خروج
چهارشنبه ٠٩ مهر ١٣٩٩
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام