*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی >  ویژه‌نامه‌ها > علامه طباطبایی 


علامه طباطبایی, علامه طباطبایی شماره خبر: ٤٠٠٤٨٠ ١٥:٥١ - 1397/03/07   تنگی معیشت و دوره 10 ساله خسارت! ارسال به دوست نسخه چاپي


تنگی معیشت و دوره 10 ساله خسارت!

تنگی معیشت و دوره 10 ساله خسارت!


مرحوم علامه‌ قدس‌سره پس از دوران پر حادثه و پر خاطره نجف اشرف و کسب علوم و دانش های فراوان و سیر مدارج معنوی، در سال 1314 به دلیل مشکلات مالی و تنگی معیشت، به زادگاه خود مراجعت کرد و در قریه شادآباد اقامت نمود و به مدت ده سال به کشاورزی مشغول شد و گرچه در آن سامان به تألیف کتب سودمند و ارجمندی پرداخت، ولی خود، آن دوره را خسارت عمر دانسته است...

مرحوم علامه قدس‌سره پس از دوران پر حادثه و پر خاطره نجف اشرف و کسب علوم و دانش های فراوان و سیر مدارج معنوی، در سال 1314 به دلیل مشکلات مالی و تنگی معیشت، به زادگاه خود مراجعت کرد و در قریه شادآباد اقامت نمود و به مدت ده سال به کشاورزی مشغول شد و گرچه در آن سامان به تألیف کتب سودمند و ارجمندی پرداخت، ولی خود، آن دوره را خسارت عمر دانسته است.

آیةالله جواد آملی در تبیین دوران خسارت در زندگی علامه چنین میفرماید: «علامه وقتی که زندگینامهاش را با قلم خود مینویسد میگوید: وقتی از نجف به ایران مراجعت کردم و به زادگاهم تبریز در طی ده سال ماندم، دوره ده ساله تبریز را دوران خسارت روحی میشمارد که من در نجف بهره میبردم، به قم که آمدم بهره میبردم، ولی در تبریز در اثر آن حوادث سخت تاریخی ده سال مجبور شدم بمانم و آن را دوران خسارت روح میداند، چون دوران تدریس نیست و تألیف و نشر عقاید و افکار نیست» با اینکه بیش از ده رساله از رسالههای علمی و سنگین را در تبریز نوشت، باز میگوید شاید در آن ده سال دیگران در حوزههای علمیه بودند و به اندازه ایشان در تبریز کار نکردند، او بیش از ده رساله علمی مینویسد، ولی میگوید دوران خسارت روحی من است.

در قم است که میتواند «المیزان» تألیف کند، تفسیر کبیر را عرضه کند، در قم است که میتواند حوزه سنگین فلسفه را اداره کند و گرم کند، در قم است که میتواند شاگردان فروزانی که هر یک اختر تابناکیاند بپروراند، این امکانات وسیع و بلند چون در حوزه علمیه قم «عش آلمحمد صلواتاللهعلیهماجمعین» است ممکن است، ولی در تبریز میسر نبود.

تألیفات دوران خسارت!

رسالههای «اثبات ذات»، «اسماء و صفات»، «افعال»، «وسایط و علل واسطه فیض بین مبدأ و خلق»، «قوه و فعل» را (که از محکمترین رسایل در فلسفه بهشمار میرود در تبریز نوشته)، «ولایت»، «نبوت»، «انسان قبل الدنیا»، «انسان فی الدنیا»، «انسان بعد الدنیا» را در تبریز نوشته و فرموده در این رسالهها بین عقل و شرع تطبیق شد.

چرا دوره خسارت؟!

همه این همتهای والا را در تبریز اعمال کرد، ولی مع ذلک میگوید این دوران خسارت عمر من است، دوران خسارت روح من است، زیرا دورانی است که انسان نمیتواند بگوید رَبِّ زِدْنِی عِلْماً. آنچه در نجف آموخت در تبریز پیاده کرده، چیزی در تبریز نیندوخت و نیاموخت، بازده خاصی نداشت، ره آورد تازهای نداشت، مگر اینکه از کیسه مصرف میکرد، از سرمایه مصرف میکرد، بر سرمایه نیفزود.

شادی مردم در شادآباد

مراجعت علامه به زادگاه باعث شور و شادی مردم و اقوام ایشان گردید. علامه عالم، بعد از مدتى استراحت و دید و باز دید و مانند آن و بهدنبال سپرى شدن فصل سرما به ‏قصد بازدید از مزرعه و باغ و ملک موروثى عازم آبادى شاد آباد گردید و املاکى که پیش از ده سال ندیده بود مورد بازدید قرار داد که البته به باغات و اراضى خسارت وارد شده و از رونق افتاده بودند که با تلاش ایشان املاک احیا گشتند.

خدمات عمومی و فرهنگی به مردم

حاج آقا عبد الباقى افزوده‏اند: پدرم از محل درآمد ملکى به روستاییانى که نیازمند بودند، وام مى‏داد و قبض مى‏گرفت و چنان‏چه کسى بعد از دو فصل برداشت محصول قادر به پرداخت بدهى خود نبود، او را بخشیده و قبض را به خودش پس مى‏داد و از طلب خود صرف‏ نظر مى‏کرد، از جمله کارهاى اجتماعى آن فرزانه عالىقدر در روستاى شادآباد، مراقبت از روابط اخلاقى مردم و مناسبات اجتماعى روستاییان و رشد فرهنگى و اعتلاى اعتقادات آنان بود، همچنین در فصول بى‏کارى مردم را بسیج مى‏کرد تا خود کوچهها و معابر را مرمت نموده و به نظافت مسیرهاى عبور و مرور بپردازند.

منبع: سیری در سیره علمی و عملی

علامه طباطبایی قدس‌سره از نگاه فرزانگان، ص80؛

مرزبان وحى و خرد، ص83

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA


خروج
چهارشنبه ٠٩ مهر ١٣٩٩
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام