پنج شنبه ٢٦ تير ١٣٩٩
افق خانواده
 

جهت دانلود pdf افق خانواده

شماره 222 روی تصویر کلیک کنید


افق خانواده  
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام
اخبار > مرجع تقلیدی که اهل نجف را از شرّ بیگانگان نجات داد


سیره خوبان, افق خانواده شماره خبر: ٣٨٠٢٩١ ١١:١٣ - 1395/04/10    مرحوم آیةالله‌العظمی سید محمدکاظم طباطبایی یزدی‌ قدس‌سرهسیره خوبان 192 ارسال به دوست نسخه چاپي


 مرحوم آیةالله‌العظمی سید محمدکاظم طباطبایی یزدی‌ قدس‌سرهسیره خوبان 192

مرجع تقلیدی که اهل نجف را از شرّ بیگانگان نجات داد


عزیزترین دارایی انسان‌ها در این دنیا جانشان است و نفس آدمی در دین اخلاق‌مدار اسلام به اندازه‌ای اهمیت دارد که خداوند متعال در قرآن کریم نجات جان یک انسان را برابر نجات همه مردم خوانده است. ...


عزیزترین دارایی انسانها در این دنیا جانشان است و نفس آدمی در دین اخلاقمدار اسلام به اندازهای اهمیت دارد که خداوند متعال در قرآن کریم نجات جان یک انسان را برابر نجات همه مردم خوانده است.

خداوند متعال در قرآن میفرماید:

مَنْ أَحْیَاهَا فَکَأَنَّمَا أَحْیَا النَّاسَ جَمِیعًا؛ مائده/32

هر که شخصى را از مرگ نجات دهد گویى همه مردم را زنده کرده است.

حکایت؛ زمانیکه که نیروهای ارتش انگلستان وارد عراق شدند، با مقاومت مردم مسلمان این کشور مواجه شدند. ازجمله کسانی که با آنان مقابله کردند، مردم نجف اشرف بودند. انگلیس پس از تسلط کامل بر عراق، در مقام انتقامجویی از اهالی نجف اشرف برآمد و در این رابطه، حاکم انگلیسی عراق به حضور مرحوم آیةاللهالعظمی سید محمدکاظم طباطبایی یزدی قدس‌سره آمده و عرض کرد: دولت از شما خواهش میکند که نجف اشرف را ترک گویید و به کوفه بروید؛ زیرا دولت میخواهد اهالی نجف را تأدیب نماید!! مرحوم سید فرمودند: من به تنهایی خارج شوم یا با اهلبیتم؟! حاکم گفت: با اهلبیت، آن مرحوم فرمودند: اهل نجف، همه اهلبیت من هستند. پس من خارج نمیشوم، بگذار آنچه به اهلبیت من میرسد، به من هم برسد. به برکت این استقامت آن مرجع عالیقدر، اهل نجف از شرّ انگلیس در امان ماندند.

مرحوم آیةاللهالعظمی طباطبایی یزدی قدس‌سره قلباً مردم را دوست داشتند و متقابلاً مردم نیز به این عالم بزرگوار عشق میورزیدند. مردم نجف مرجع عالیقدرشان را پدر میخواندند و اعراب صحرانشین از خاک پای ایشان برداشته و در کیسه میکردند و به چادر خود برده و به هنگام سوگند خوردن میگفتند: "بحق تراب قدمالسید" و این حاکی از مردمخواهی و حسن سلوک ایشان با همنوعان و پیروان خود بوده است.

مرحوم آیةاللهالعظمی طباطبایی یزدی قدس‌سره طبع شعر نیز داشتند. رباعی زیر نمونهای از اشعار زیبای ایشان است:

الهی دلی ده در آن دل تو باشی

بـــه راهی بـــدارم که منــزل تو باشی

به دریـــای فکرت فروبـردهام سر

الهی چنان کن که ساحل تو باشی

یوسف مولایی

منبع: خبرگزاری حوزه، با اقتباس و ویراست

 از کتاب داستانهایی از علماء

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA


خروج
ساعت
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 309663
 بازدید امروز : 14459
 کل بازدید : 56221748
 بازدیدکنندگان آنلاين : 14
 زمان بازدید : 0/4524