پنج شنبه ٢٦ تير ١٣٩٩
افق خانواده
 

جهت دانلود pdf افق خانواده

شماره 222 روی تصویر کلیک کنید


افق خانواده  
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام
اخبار > نمازی که محدث قمی نیمه‌کاره رها کرد


سیره خوبان, افق خانواده شماره خبر: ٣٦٦٩١٥ ١٣:٢٠ - 1394/07/21   سیره خوبان  ارسال به دوست نسخه چاپي


سیره خوبان

نمازی که محدث قمی نیمه‌کاره رها کرد


گاهی دو عمل که در ظاهر یکی هستند و از نظر عرف فرقی بین آن‌دو نیست، نزد خداوند متعال کاملاً متفاوت است، یکی مقبول درگاه الهی قرار می‌گیرد، اما دیگری بدون پاداش یا حتی مستحق عقاب می‌باشد؛ آری عمل ما در گرو نیت ما می باشد و آن‌را خالق یکتا درک می‌کند.خداوند متعال در قرآن می‌فرماید:

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA

 

گاهی دو عمل که در ظاهر یکی هستند و از نظر عرف فرقی بین آندو نیست، نزد خداوند متعال کاملاً متفاوت است، یکی مقبول درگاه الهی قرار میگیرد، اما دیگری بدون پاداش یا حتی مستحق عقاب میباشد؛ آری عمل ما در گرو نیت ما می باشد و آنرا خالق یکتا درک میکند.خداوند متعال در قرآن میفرماید:

وَما أُمِرُوا إِلاَّ لِیَعْبُدُوااللهَ مُخْلِصینَ؛ بینه/5

و به آنها دستوری داده نشده بود مگر بر اینکه

 خدا را به اخلاص کامل پرستش کنند.

حکایت؛ یکی از علما نقل میکرد: سالها پیش در ماه مبارک رمضان، از جناب محدث قمی (حاج شیخ عباس قمی قدس‌سره، مولف دهها اثر ارزشمند علمی و معنوی، ازجمله، کتاب ماندگار مفاتیحالجنان) تقاضا کردیم در مسجد گوهرشاد مشهد اقامه نماز جماعت را تقبل کنند، که با اصرار و پافشاری ما، پذیرفتند.

چند روز نماز ظهر و عصر در یکی از شبستانهای آن مسجد به امامت ایشان برگزار شد و هر روز تعداد جمعیت نمازگزاران بیشتر میشد؛ تا اینکه تعداد مأمومین مرحوم قمی فوقالعاده زیاد شد.

یکروز پساز آنکه نماز ظهر برگزار شد، مرحوم قمی به من که در صف اول و نزدیک ایشان بودم، گفتند: من امروز نمیتوانم نماز عصر بخوانم؛ این را گفتند و رفتند و دیگر تا آخر ماه مبارک رمضان آنسال برای اقامه نماز جماعت نیامدند.

خدمت ایشان رفتم و علت را جویا شدم؛ فرمودند: حقیقت این است در رکعت چهارم متوجه شدم صدای اقتداکنندگان از محلی بسیار دور به گوش میرسید که میگفتند: یا الله! یا الله! یا الله! انالله معالصابرین، و این توجه مرا به زیادی جمعیت اقتداکننده جلب کرد و در من شادی و فرحی ایجاد کرد، خلاصه خوشم آمد که این جمعیت این اندازه زیادند و در خلوص نیتم شک کردم. بنابراین، من برای امامت اهلیت ندارم!

منبع: خبرگزاری حوزه؛ با اقتباس و ویراست از کتاب داستانهایی از علما


خروج
ساعت
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 309669
 بازدید امروز : 14824
 کل بازدید : 56222113
 بازدیدکنندگان آنلاين : 19
 زمان بازدید : 0/4680