*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی >  ویژه‌نامه‌ها > بهابادی 


بهابادی شماره خبر: ٣٦٨٤٤٦ ١١:٤٧ - 1394/08/23    ارسال به دوست نسخه چاپي


شاگردان و تربیت نیروی انسانی میدان علم و عمل


شیخ بهایی سیدمحمد ملقب به شمس‌الدین فرزند شهید ثانی

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA

 

 شیخ بهایی

 شیخ بهاءالدین محمدبن حسینبن عبدالصمد حارثی جبعی عاملی معروف به شیخ بهایی، از نوادگان حارث همدانی یکی از یاران با وفای امیرالمؤمنین است که در سال 953 هـجری قمری در بعلبك لبنان متولد شد. و دوران کودکی را در جبل عامل، از نواحی شام، در روستایی به نام «جبع» یا «جباع» زیست.

شیخ مدت 30 سال به سیر در شهرها پرداخت و در این مدت از محضر اساتیدی بزرگ بهرهمند شد و از هر خرمنی خوشهای چید. یكی از اساتید وی، فقیه منطقی، آخوند ملاعبدالله بهابادی یزدی میباشد که شیخ بهایی حكمت و كلام و یك قسمت از علم منقول را از ایشان فرا گرفته است. در بعضی از مطالب نیز، شیخ بهایی تصریح کرده كه كلیات قانون و دروس دیگر را نزد ملاعبدالله یزدی خوانده است.


سیدمحمد ملقب به شمسالدین

 سیدمحمدبن علیبن حسینبن ابیالحسن موسوی عاملی جبعی ملقب به شمسالدین نزد پدرش سیدنورالدین علی از اعیان علمای جبلعامل و سیدعلی صایغ حسینی جزینی ـ که این دو استاد از شاگردان شهید ثانی بودند ـ درسهای ادبیات عرب، منطق، ریاضی و علوم معقول و فروع را فراگرفت. پس از رحلت سیدعلی صایغ؛ ملاعبدالله یزدی بهابادی به منطقه جبلعامل آمد و «صاحب مدارک» و «صاحب معالم» درسهای منطق، مطول، حاشیه خطایی، حاشیه ملاعبدالله را به همراه کتاب تهذیب منطق از او فراگرفتند. البته علاوه بر این دروس، وی بر آنها فقه و حدیث را نیز تدریس نمود.

سیدمحمد (صاحب مدارك) در سال 1009 هجری قمری در سن 62 سالگی در قریه جبع از جبل عامل لبنان زندگی را بدرود گفت.


فرزند شهید ثانی

شیخ حسنبن زینالدینبن علیبن احمد عاملی ملقب به جمالالدین، مكنی به ابومنصور عالم فقیه، ادیب، شاعر ماهر و زاهد جلیلالقدر و عظیمالشأن، از اعیان علمای امامیه در اوایل قرن یازدهم هجری است. وی در سال 911 قمری در شهرك جبع در جنوب لبنان دیده به جهان گشود. پدر وی شهید ثانی، فردی فاضل و از عالمان با فضیلت جبل عامل بود.

شهید با خواهرزاده خود سیدمحمد (صاحب مدارك) همسن و همدرس بود و هر دوی ایشان از محضر مقدس اردبیلی و ملاعبدالله یزدی صاحب حاشیه منطق معروف استفاده كردند.


خروج
چهارشنبه ٢٠ فروردين ١٣٩٩
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام