*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی >  ویژه‌نامه‌ها > افق پارسایی > افق پارسایی6 


افق پارسایی6 شماره خبر: ٣٥١٧٥٢ ١٠:٣٣ - 1393/07/15   آیة‌الله‌العظمی بهاءالدینی ارسال به دوست نسخه چاپي


آیة‌الله‌العظمی بهاءالدینی

ذکر زبانی و قلبی


محصول و نتایج ذکر زبانی، «مادامی» است، یعنی تا وقتی انسان مشغول است بهره‌مند است، ولی نتایج ذکر قلبی همیشگی است. باید قلب و دل به ذکر، ربط داشته باشد. چه بسیار ذکرها که نتیجه مادامی هم ندارد و انسان را از مذکور حقیقی باز می‌دارد و به خود مشغول می‌کند.

محصول و نتایج ذکر زبانی، «مادامی» است، یعنی تا وقتی انسان مشغول است بهرهمند است، ولی نتایج ذکر قلبی همیشگی است. باید قلب و دل به ذکر، ربط داشته باشد. چه بسیار ذکرها که نتیجه مادامی هم ندارد و انسان را از مذکور حقیقی باز میدارد و به خود مشغول میکند.

به تسبیح و ذکر و ورد گول نخورید، ممکن است چیزی عادت انسان شود، وقتی عادت شد، ترک آن وحشتآور است و منشأ اثر هم نیست. انسان گاهی مثل ضبط صوت میشود، میگوید و میخواند و هیچ متوجه نیست. لذا چیزی عاید او نمیشود.

منبع: سیری در آفاق/181

.........................................................................................


خروج
پنج شنبه ١٩ تير ١٣٩٩
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام