*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی >  ویژه‌نامه‌ها > افق پارسایی > افق پارسایی6 


افق پارسایی6 شماره خبر: ٣٥١٧٤٣ ٠٩:٣١ - 1393/07/15   آیةالله‌العظمی سبحانی تأکید کردند ارسال به دوست نسخه چاپي


آیةالله‌العظمی سبحانی تأکید کردند

ضرورت مسئولیت‌پذیری طلاب در امر تحصیل و تبلیغ


برای فراگیری علوم، استعداد، تلاش و ممارست باید توأمان باشد. در سال تحصیلی، طلاب و فضلا باید کارهای جانبی را کم کرده و به درس و بحث خود توجه داشته باشند، رادیو گوش دادن، تماشای تلویزیون، پیگیری مباحث و مسائل سیاسی، جزء مسائل جانبی است.

برای فراگیری علوم، استعداد، تلاش و ممارست باید توأمان باشد. در سال تحصیلی، طلاب و فضلا باید کارهای جانبی را کم کرده و به درس و بحث خود توجه داشته باشند، رادیو گوش دادن، تماشای تلویزیون، پیگیری مباحث و مسائل سیاسی، جزء مسائل جانبی است.

طلاب باید در شبانهروز حداقل هشت ساعت مطالعه مفید داشته باشند. تحصیل، تدریس، مطالعه و نوشتن، زمینهساز رشد علمی انسان است و اگر این اشتغالات علمی وجود نداشته باشد، موفقیتی حاصل نخواهد شد. دیگر اینکه تقریرات دروس گذشتگان را با دقت بیشتر بخوانید.

طلاب باید بدانند که درس را برای هدایت دیگران میخوانند و اگر از این مقوله استفاده نکنند درس خواندن فایدهای ندارد.

برای اعزام مبلغ به یکی از کشورهای همسایه برای مقابله با بهائیت و تبلیغات مسیحیان دچار مشکل هستیم. آن تعداد اندکی هم که قول مساعد دادهاند دودل هستند و این نشاندهنده عدم مسئولیتپذیری طلاب در امر تبلیغ است.

هنگامی که آیةاللهالعظمی بروجردی به آیةالله خوانساری پیشنهاد دادند که امام جماعت یکی از مساجد تهران شود، ایشان در حد آیات عظام حجت و صدر بود، اما دستور آیةالله بروجردی را اجابت کرد. آیةالله خوانساری در جواب منتقدین نیز گفت: بر من واجب است که دستور مجتهد جامعالشرایط را اطاعت کنم و این بهخوبی نشاندهنده احساس مسئولیت آن بزرگوار در امر تبلیغ بود.

سختکوشی برای طلبه امری حیاتی است و امروزه با بهرهگیری از یک سیدی نمیتوان آن سختکوشی را محقق کرد. باید طلاب را تشویق کنیم تا به مسائل مشکل بپردازند و تنها در این صورت است که رشد خواهند کرد وگرنه با تنبلی هیچ دانشی حاصل نخواهد شد.

طلبه باید خود را از مردم مستغنی بداند و تمام تلاش خود را در راه حق انجام دهد. نظام پرداخت باید بهگونهای باشد که بر غنای طلاب و عزت نفس ایشان آسیب نرساند چرا که انسان بدون عزت نمیتواند در جامعهاش اثرگذار باشد.

کار استاد تنها القای مطالب به ذهن طلبه نیست بلکه باید ببیند که این طلبه بعد از چهار سال که پیش او درس خوانده چه مقدار از علوم را فرا گرفته است. در قدیم که تعداد شاگردان کمتر بود این نظارت بیشتر انجام میشد اما اکنون با ازدیاد طلاب و قلت اساتید روبروییم و به این دلیل این اشراف بسیار کم شده است.

منبع: خبرگزاری مهر


خروج
دوشنبه ٢٣ تير ١٣٩٩
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام