*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی >  ویژه‌نامه‌ها > افق پارسایی > افق پارسایی6 


افق پارسایی6 شماره خبر: ٣٥١٦٨٦ ١٢:٣٤ - 1393/07/14    ارسال به دوست نسخه چاپي


توصیه‌های 14 گانه آیةالله‌العظمی سیستانی به طلاب


شوق و عشق، اساس موفقیت هر گونه فعالیت دینی یا دنیوی به‌ویژه برای طلاب است؛ چرا که راه طلاب راهی پر رنج و مشقت است و اگر طلبه عاشق باشد و بخواهد به مراتب بالای علمی دست یابد، با تلاش و کوشش به آن دست می‌یابد و علما و مجتهدان شیعه نیز با همین عشق و شوق به مقامات عالی و معارف علمی و تألیفات متعدد دست یافته‌اند...

شوق و عشق

شوق و عشق، اساس موفقیت هر گونه فعالیت دینی یا دنیوی بهویژه برای طلاب است؛ چرا که راه طلاب راهی پر رنج و مشقت است و اگر طلبه عاشق باشد و بخواهد به مراتب بالای علمی دست یابد، با تلاش و کوشش به آن دست مییابد و علما و مجتهدان شیعه نیز با همین عشق و شوق به مقامات عالی و معارف علمی و تألیفات متعدد دست یافتهاند.

اخلاص

دوم: داشتن اخلاص و نیت تقرب به خداوند در علمآموزی است و اینکه هدف طلبه از درس خواند رضای خداوند سبحان و هدایت مؤمنان و عمل به این آیه باشد که فرمود: «فَلَوْلاَ نَفَرَ مِن کُلِّ فِرْقَةٍ مِّنْهُمْ طَآئِفَةٌ لِّیَتَفَقَّهُواْ فِی الدِّینِ».

فراگیری زبان عربی

سوم: ضرورت فراگیری دروس حوزه به زبان عربی و انتخاب اساتید عرب زبان؛ چرا که زبان عربی زبان قرآن و احادیث شریف و روایات اهلبیت علیهمالسلام است و این متون لحن و زبان ویژهای دارد که فقط کسی میتواند آنرا بفهمد که زبان عربی را بشناسد و موضوعات دروس نیز همگی عربی است. البته این منافاتی با تحصیل طلاب غیرعرب ندارد؛ چرا که آنها میتوانند ابتدا زبان عربی را فرا بگیرند همانند نظام موجود در دانشگاهها برای کسانی که میخواهد در رشتههایی مانند پزشکی و مهندسی تحصیل کنند که آنها نیز باید ابتدا زبان انگلیسی یا زبان ویژه آن دانش را فرا بگیرند.

حضور در کلاس

چهارم: طلبه باید در درس حاضر شده و پیش از آن با دقت مطالعه کند تا زمانی که استاد درس خود را ارائه کرد، نقاط مبهم درس برای او روشن شود و اگر هم سؤالی داشت از استاد بپرسد. همچنین بهتر این است که طلبه برای جا افتادن مطلب در ذهن خود، شرح استاد را بنویسد.

مباحثه

پنجم: ضرورت مباحثه پس از هر درس برای جا افتادن درس در ذهن (چرا که درس یکبار و تکرار هزار بار).

احترام

ششم: ضرورت احترام به استاد؛ و اگر زمانی استاد بنابر مطالعات طلبه مطلبی را اشتباه بیان کرد، مقتضای ادب این است که بگوید آیا به نظر شما اگر اینگونه معنا کنیم مناسبتر نیست؟ و بدین ترتیب مطلب صحیح روشن میشود.

تواضع

هفتم: ضرورت فروتنی علما در برابر طلاب همانگونه که طلاب نیز باید در برابر استاد خود فروتن باشند.

پرهیز از حزبگرایی

هشتم: پرهیز از گرایشهای حزبی سیاسی و پرهیز از بازیهای سیاسی، زیرا پرداختن به این امور، طلبه را از تحصیل باز میدارد و به وادیهایی وارد میسازد که در این مرحله به آن نیازی ندارد.

تهذیب نفس

نهم: طلبه باید به تهذیب نفس و اخلاق خود بپردازد و به آنچه میگوید عمل کند؛ چرا که مردم اگر عالمی را ببینند که وارسته و با اخلاق نیست و به آنچه میگوید عمل نمیکند، از او پیروی نمیکنند بلکه از او انتقاد هم میکنند و معلم مردم ابتدا باید خود را تربیت کند.

* همنشینی با خوبان

دهم: طلبه باید با کسانی نشست و برخاست کند که بر دانش و تقوای او بیفزاید که شاعر میگوید:

   صاحب أخا ثقة تحظی بصحبته

 فالطبع مکتسب من کل مصحوب

   کـــالـــریـــح آخـــذة مـــمـــا تـــمـــر بـــه

 نتنـــا من النتن او طیبـــا من الطیب

با افراد مورد اعتماد همنشینی کن که از همنشینی آنها بهرهای ببری

که سرشت انسان از هر همنشینی تأثیر میپذیرد

همانند باد که از هر چه بر آن میگذرد بهرهای برمیدارد

اگر بر تعفن بگذرد بدبو و اگر بر عطر بگذرد خوشبو میشود

یازدهم: باید بدانیم که تمام اعمال ما بر ولیّ خدا یعنی امام زمان عجلاللهتعالیفرجهالشریف عرضه میشود، پس هر انسانی باید چنان رفتار کند که امامش از او راضی باشد که خداوند متعال در قرآن کریم فرمود: «وَقُلِ اعْمَلُواْ فَسَیَرَی اللّهُ عَمَلَکُمْ وَرَسُولُهُ وَالْمُؤْمِنُونَ».

پرهیز از غیبت

دوازدهم: پرهیز از بدگویی و غیبت دیگران حتی اگر سزاوار بدگویی باشند؛ و همچنین پرهیز از مداحی اشخاص و زیادهروی در این کار و توصیف آنها به صفاتی فراتر از حد آنها، زیرا مبالغه در مدح دیگران امری نکوهیده است و موجب تضعیف شخصیت مداح میشود.

تأکید بر حفظ قرآن

سیزدهم: شایسته است طلبه در روزهای تعطیل به اندازهای که میتواند به حفظ قرآن و تدبر در آیات آن بپردازد که قرآن نیز ما را ترغیب کرده که در آیات آن تدبر کنیم و انسان میتواند در این تدبر خود از یک تفسیر مختصر (مانند تفسیر شبّر) نیز کمک بگیرد تا با قرآن بیشتر آشنا شود و از سوی دیگر به مطالعه کتابهای مفید و معتبر هم بپردازد.

قدر عمر را بدانید

چهاردهم: طلبه باید مراقب باشد حتی یک لحظه از وقت جوانی خود را به هدر ندهد، چرا که انسان هرچه بزرگتر میشود حافظه و ذهن او ضعیفتر میشود؛ بنابراین طلبه باید از تمام لحظات عمر خود بهره ببرد که در روایت آمده: (پنج چیز را قبل از پنج چیز غنیمت دان: جوانی پیش از پیری، سلامتی پیش از بیماری، دارایی پیش از فقر، فراغت پیش از اشتغال و زندگی پیش از مرگ).

منبع: خبرگزاری حوزه به نقل حجةالاسلام والمسلمین سیدمرتضی کشمیری، داماد معظمله


خروج
پنج شنبه ١٩ تير ١٣٩٩
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام