*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > افق خانواده > اخبار خانواده 


اخبار , افق خانواده شماره خبر: ٣٨٠٢٩٨ ١١:٣٧ - 1395/04/10   مراقب عفونت‌های پنهان در بستنی سنتی باشید! ارسال به دوست نسخه چاپي


مراقب عفونت‌های پنهان در بستنی سنتی باشید!

مراقب عفونت‌های پنهان در بستنی سنتی باشید!


متخصصان تغذیه، همگان را نسبت به عوامل بیماری‌زای برخی دسرهای دلپذیر تابستانه همچون بستنی‌های سنتی و فالوده هشدار می‌دهند و رعایت برخی نکات را در خرید آن‌ها ضروری می‌دانند. ...


متخصصان تغذیه، همگان را نسبت به عوامل بیماریزای برخی دسرهای دلپذیر تابستانه همچون بستنیهای سنتی و فالوده هشدار میدهند و رعایت برخی نکات را در خرید آنها ضروری میدانند.

شهاب اولیایی متخصص تغذیه در گفت وگو با باشگاه خبرنگاران؛ درباره عوارض ناشی از بهداشت بستنی سنتی و فالودهها گفت: اگر فرآیند تهیه این بستنی و فالودهها با آلودگی همراه باشد، به راحتی مصرفکننده را هم درگیر میسازد.

وی با اشاره به آزمایش روی نمونهای از بستنی سنتیها افزود: در این آزمایش نشان داده شد که بسیاری از آنها آلوده به نوعی عوامل بیماریزا هستند که در اثر شرایط حمل و نقل، نگهداری، تولید و تهیه محصول و حتی استفاده از مواد اولیه نامرغوب به وجود میآیند و در نهایت منجر به عفونت، آلرژیهای غذایی و مسمویتها میشوند.

اولیایی با بیان اینکه در برخی موارد بیماریهای گوارشی نیز ظاهر میشوند، اظهار داشت: عوارض حاصل شده از هردلیل فوقالذکر میتواند در بدن ماندگار شده و مشکلات عدیدهای را برای فرد ایجاد کند.

وی اعلام کرد: بستنیهای متشکل از مواد اولیه آلوده مثل شیر و خامهای که پاستوریزه نیستند یا بارمیکروبی بالایی دارند، میتوانند منجر به بیماری شوند، همچنین زعفرانی که در بستنی سنتی وجود دارد اگر رنگ مصنوعی باشد، آلرژیهای غذایی را به بار آورده و در دراز مدت باعث زمینهسازی بروز بعضی سرطانها میشود.

این متخصص تغذیه با اشاره به آلودگیهای ناشی از فرآیند تولید، بیان کرد: ابزار یا ظروف مصرفی در تهیه محصول، اگر استاندارد لازم را نداشته باشند و حتی دارای خراش باشند، میتوانند مواد شیمیایی را به محصول نفوذ داده و آنرا آلوده کنند.

اولیایی توصیه کرد: بهتر است اماکن نظارت بر اینگونه محصولات کار خود را دقیقتر از قبل انجام دهند و مصرف کنندگان هم بستنی‌‍‌های سنتی و فالوده را از اماکن معتبر و بهداشتی مورد تایید خریداری کنند.

وی با بیان اینکه مصرف بستنی سنتی و فالوده تنها از لحاظ تهیه بهداشتی نگران کننده است، یادآور شد: این محصولات با رعایت نکات میتوانند دسرهای دلپذیری بخصوص برای تابستان باشند و درصورتی هم که فرد مبتلا به بیماری خاصی (مثل دیابت، چاقی یا اضافهوزن) نباشد حتی نشاسته فالودهها نمیتوانند به او ضرری برساند.

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA


خروج
سه شنبه ٢٩ بهمن ١٣٩٨
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام