*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > افق خانواده > اخبار خانواده 


اخبار , افق خانواده شماره خبر: ٣٧٩٢٣٤ ١٠:٤١ - 1395/03/20   ربات پوشیدنی که بارهای سنگین را سبک می‌کند ارسال به دوست نسخه چاپي


ربات پوشیدنی که بارهای سنگین را سبک می‌کند

ربات پوشیدنی که بارهای سنگین را سبک می‌کند


محققان دانشگاه هاروارد یک ربات پوشیدنی انعطاف‌پذیر ساختند که می‌‌‌تواند در زمان حمل بارهای سنگین، انرژی مورد نیاز فرد برای راه ‌‌رفتن را به ‌‌طور متوسط به میزان 3/7 درصد کاهش دهد، دستاوردی که امیدهایی را در زمینه کمک به معلولان ایجاد کرده است. ...


محققان دانشگاه هاروارد یک ربات پوشیدنی انعطافپذیر ساختند که می‌‌‌تواند در زمان حمل بارهای سنگین، انرژی مورد نیاز فرد برای راه ‌‌رفتن را به ‌‌طور متوسط به میزان 3/7 درصد کاهش دهد، دستاوردی که امیدهایی را در زمینه کمک به معلولان ایجاد کرده است.

به گزارش ایرنا از سایت خبری یورکالرت، این ربات بدون نیاز به تغییر در تناوب و طول گام‌‌‌ها، فشار وارد بر لگن، زانوها و قوزک پاها را کاهش میدهد. لگن و قوزک‌‌‌ها مجموعاً 80 درصد از توان مورد نیاز برای راه رفتن را تأمین میکنند.

محققان هاروارد برای انعطافپذیری بیشتر و افزایش آزادی عمل کاربر به‌‌‌ویژه در حرکت مفاصل، مواد سخت تشکیل‌‌دهنده اسکلت خارجی ربات را با منسوجات جایگزین کردند. این لباس شامل یک کمربند، دو قطعه پوششی برای ران‌‌‌ها و دو تسمه است که توسط کابلهایی به دو موتور متصل می‌‌‌شوند. این موتورها درون یک کولهپشتی قرار دارند. انرژی حاصل از موتورها از طریق کابل‌‌‌ها به لباس و سپس به کاربر منتقل میشود.

در این تحقیقات، برای اولینبار یک ربات انعطافپذیر توانست انرژی مورد نیاز برای حمل بار را کاهش دهد. به عبارت دیگر با وجود اینکه کاربر علاوه بر بار خود، وزن ربات را هم تحمل می‌‌‌کند، اما در مجموع سوخت و ساز بدن برای راه رفتن و حمل بار، کاهش مییابد.

در این تحقیقات، ربات پوشیدنی در سه حالت مورد آزمایش قرار گرفت. در حالت اول کاربر ربات را پوشید اما ربات خاموش بود، در حالت دوم کاربر با کمک ربات یک کولهپشتی سنگین را حمل کرد و در حالت سوم از بار موجود در کولهپشتی معادل وزن ربات یعنی 5/6 کیلوگرم برداشته شد.

در این آزمایش 7 باربر حرفه‌‌‌ای سالم که فاقد هرگونه مشکل در مفاصل و عضلات بودند، باری معادل 30% وزن بدن خود را با سرعت 5/1 متر در ثانیه روی دستگاه تردمیل حمل کردند تا محققان بتوانند سوخت و ساز بدن، نیروی محرک و نحوه حرکت مفاصل آنها را در هر یک از حالت‌‌‌های مورد نظر اندازهگیری کنند.

بر اساس تحقیقات قبلی، هنگام حمل بار، پاها برای حفظ تعادل مفاصل و بار، وزن بیشتری را تحمل می‌‌‌کنند، در نتیجه از قدرت مانور باربر و به ‌‌طور کلی کارآیی وی کاسته میشود و سوخت و ساز بدن او افزایش می‌‌‌یابد.

در تحقیقات هاروارد مشخص شد، با استفاده از این ربات پوشیدنی، فشار وارد بر مفاصل پا و لگن به میزان زیادی کاهش می‌‌یابد؛ اما فعالیت عضلات تغییر چشمگیری ندارد. برای درک صحیح مکانیسم عملکرد عضلات انجام تحقیقات بیشتر ضروری است.

محققان در تلاشاند راهکارهایی برای استفاده از این ربات به ‌‌منظور کمکرسانی به افراد معلول بیابند.

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA


خروج
سه شنبه ٢٩ بهمن ١٣٩٨
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام