*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > افق خانواده > اخبار خانواده 


اخبار , افق خانواده شماره خبر: ٣٧٧٦٤٣ ١٧:٠٨ - 1395/02/28   همه گیاهان دارویی بی‌ضرر نیستند ارسال به دوست نسخه چاپي


همه گیاهان دارویی بی‌ضرر نیستند

همه گیاهان دارویی بی‌ضرر نیستند


بررسی سابقه‌ی استفاده از مکمل‌های گیاهی، نشان می‌دهد که همه گیاهان دارویی بی‌ضرر نیستند و اگر بدون کنترل و آگاهی مصرف شوند، می‌توانند حتی کشنده باشند!


بررسی سابقهی استفاده از مکملهای گیاهی، نشان میدهد که همه گیاهان دارویی بیضرر نیستند و اگر بدون کنترل و آگاهی مصرف شوند، میتوانند حتی کشنده باشند!

به گزارش ایسنا، حدود 40 میلیون آمریکایی از مکملهای گیاهی مصرف کرده و تصور میکنند که همه این مکملها بیخطر و مؤثر هستند. البته این گیاهان مفید هستند؛ اما در مطالعات جدید بر خطرات احتمالی و جدی مصرف برخی از این گیاهان دارویی تأکید شده است.

به گفته متخصصان، نمیتوان در مورد بیضرر بودن تمام گیاهان دارویی به قطعیت اظهارنظر کرد؛ زیرا تنها تعداد محدودی از آنها به لحاظ سمّی بودن یا سرطانزا بودن مورد بررسی قرار گرفتهاند.

"آرتور گرولمن" و "دونالد مارکوس" از محققان این مطالعه، اظهار داشتند: برای مثال یک گیاه پرمصرف موسوم به "زرآوند" وجود دارد که گونههای مختلف آن در طب چینی مورد استفاده قرار میگیرد و برای درمان آماس و آرتروز کاربرد دارد و همچنین به عنوان یک نوع ضدعفونیکننده شناخته شده است. به گفتهی محققان، بررسی سمّی و سرطانزا بودن این گیاه از دهه 1990 آغاز شد؛ اما از آنجا که تقریباً تمام مواد سرطانزا و بسیاری از سموم برای اینکه پیامدهای مصرفشان پدیدار شود مدت نسبتاً زیادی طول میکشد، نمیتوان ترکیبهای بیماریزای احتمالی در گیاه را به سرعت شناسایی کرد. همچنین بسیاری از افراد تصور میکنند مسموم شدن لزوماً یک حادثه آنی است که بلافاصله پساز مصرف یک ماده یا غذای آلوده رخ میدهد، در حالی که بسیاری از مواد سمّی بلافاصله بدن را درگیر نمیکنند و علایم مسمومیت با آنها پساز مدتها ظاهر میشود؛ لذا مصرفکنندهها در دورهای چندساله و ناآگاهانه خود را مسموم میکنند. به این ترتیب ممکن است فردی از میزان ناچیزی گیاه سمّی مصرف کند که ماهها یا چند سال بعد علایم بیماری ظاهر شود، درست شبیه به مصرف سالها آبآلوده به سرب، در حالیکه فرد در این مدت از این مشکل بیخبر بوده است.

به گزارش دیسکاوری نیوز، این دو محقق تأکید دارند: بسیاری از افراد بر این باورند که طبیعی بودن گیاهان دارویی به معنای بیضرر بودن آنهاست. البته هدف از ارائهی این مقاله این نیست که به طور کلی مصرف گیاهان دارویی را زیر سؤال ببریم. شکی نیست که بسیاری از این محصولات سنتی و طبیعی، مفید و سودمند هستند یا حداقل آسیبی به بدن نمیزنند؛ اما موضوع، افزایش آگاهی از خطرات احتمالی آنها و ارزیابی تأثیر داروهای گیاهی در طولانیمدت و کوتاهمدت است.

به علاوه، از آنجا که بسیاری از این ترکیبات اغلب با داروهای تجویزی تداخل دارند، لذا بیماران حتماً باید با پزشک معالج خود درباره مصرف مکملهای گیاهی مشورت کنند.

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA


خروج
سه شنبه ٢٩ بهمن ١٣٩٨
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام